233. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. „Święto obchodzimy z dumą”
Radomianie świętowali dzisiaj 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wielu z nich przyszło w południe na deptak, by uczestniczyć w uroczystości w kościele garnizonowym i pod płytą Grobu Nieznanego Żołnierza.
Obchody rocznicowe rozpoczęły się od przemarszu pocztów sztandarowych, przedstawicieli władz miasta, parlamentarzystów, samorządowców, wojska i służb mundurowych sprzed gmachu Corazziego do kościoła garnizonowego, gdzie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny.
Zanim na płycie przedstawiciele władz, wojska i organizacji złożyli kwiaty i oddali symboliczny hołd poległym, głos zabrał wicewojewoda mazowiecki Patryk Fajdek. Przypomniał, że obchodzimy nie tylko rocznicę ustanowienia Konstytucji 3 Maja, ale także 20-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. - Stajemy razem, aby przypomnieć o fundamentach, na których została zbudowana współczesność. Wartości te, którymi są: równość, wolność i braterstwo stanowią o sile naszego narodu i stanowią jednocześnie esencję jej europejskości - mówił wicewojewoda. Podkreślił, że Konstytucja 3 Maja ustanowiona jako pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza stanowiła przełom w myśleniu o wolności i suwerenności narodu. Choć jej życie było krótkie, to jednak idea, którą wniosła w nasze życie narodowe pozostaje żywa do dzisiaj. Równie ważnym kamieniem milowym w naszej historii jest wejście Polski do Unii Europejskiej - porównywał Patryk Fajdek.
- Z dumą obchodzimy dziś Święto Konstytucji 3 Maja - zaznaczył z kolei wiceprezydent Radomia Łukasz Molenda, dodając, że to jedno z najważniejszych świąt narodowych. - To dzień, który przypomina nam o naszych historycznych korzeniach. Konstytucja 3 Maja była nadzieją na to, że Rzeczpospolita odzyska siłę, ład i niepodległość. Stała się symbolem i punktem odniesienia nie tylko dla wysiłków Polaków, którzy już po zaborach przez 123 lata marzyli o wolności, ale była także inspiracją i nadzieją dla innych narodów Europy, które poprzez szacunek do tego fundamentalnego dla każdego demokratycznego państwa dokumentu, chciały budować swoją przyszłość. Doniosłość jej zapisów sprawiła, że Konstytucja 3 Maja zawsze traktowana była jako narodowa świętość. Jest rzeczą znamienną, że dokument ten z upływem czasu nie utracił swej aktualności i żywego znaczenia - mówił wiceprezydent Molenda.
Odbył się również Apel Pamięci, a żołnierze oddali salwę honorową.
Wydarzenie zwieńczył pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Radomia, która zaprezentowała utwory patriotyczne w wyjątkowej oprawie, a także defilada.
bdb