Kamienica Deskurów czeka na otwarcie. Co będzie się działo w zrewitalizowanym obiekcie?

27 kwietnia 2021

Kamienica Deskurów w kwartale ulic: Rynek, Rwańska, Grodzka po kilkuletniej rewitalizacji jest gotowa na to, by spełniać swoją nową funkcję. Jaką? Najogólniej mówiąc: kulturalną, edukacyjną, społeczną i biznesową. Pierwsza wystawa opowie powojenną historię Radomia i radomian. Otwarcie zaplanowano na koniec lata.

 

 

Miasto dostało pozwolenie na użytkowanie obiektu kilkanaście tygodni temu, ale ze względu na pandemię dopiero teraz poinformowało o planach zagospodarowania. Najbliższe miesiące kamienica będzie wyposażana.

Radosław Witkowski podkreśla, że to dla niego bardzo ważne miejsce, bo obejmując funkcję prezydenta w 2014 roku "umówił się" z mieszkańcami, że przywróci do życia serce Radomia, Miasto Kazimierzowskie. - Chodziło o to, by się zmieniło i przypominało takie same miejsca w innych miastach - wyjaśnia. Podkreśla jednocześnie, że decyzja o rewitalizacja kamienicy była odważna, bo kłopotów z z przywróceniem radomianom, było bardzo dużo.

Cztery strefy kamienicy

Kamienica Deskurów została podzielona na kilka stref; strefą kultury będzie zarządzała nią Resursa. Na poziomie -1, gdzie znajduje się sala ekspozycyjna, zostanie przygotowana  wystawa ukazująca powojenne losy Radomia ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń Czerwca'76 roku. - Na organizację tej wystawy będziemy ubiegać się o pieniądze unijne - zapowiada wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Resursa zleci jeszcze w tym roku opracowanie scenariusza tej stałej ekspozycji poświęconej powojennej historii Radomia. Do czasu, kiedy będzie gotowa, powierzchnię zagospodaruje Muzeum im. Jacka Malczewskiego.

Na zadaszonym przeszkleniem dziedzińcu mają się obywać różne wydarzenia.

Strefa edukacji przypadnie Centrum Organizacji pozarządowych. - Wyposażymy kilka sal konferencyjnych, pracownię, będzie tam również mała sala sportowa - wymienia wiceprezydent. Zaznacza, że choć zostanie urządzona w starym, zabytkowym budynku, to zostanie zaaranżowana bardzo nowocześnie. Ma być oddana organizacjom pozarządowym w końcu sierpnia.

Na poddaszu umieszczona zostanie strefa biznesu. Poza pomieszczeniem na spotkania z klientami, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobowe firmy, a nie mający własnej siedziby, będą mogli wynająć za niewielkie pieniądze biurko z dostępem do internetu i prądu. Tam znajdzie się też niewielka biblioteka z wydawnictwami regionalnymi, gdzie każdy będzie mógł poczytać, wypożyczyć książki i przyjść z własnymi.

Na parterze kamienicy znajdą się kawiarnia i restauracja. Wynajmowaniem pomieszczeń zajmie się Miejski Zarząd Lokalami, który ogłosił przetarg na najem.

Podróż sentymentalna

Pierwszą wystawa w kamienicy Deskurów zostanie otwarta jesienią.

- Chcemy pokazać Radom jako miasto przemysłowe. Wystawa jest traktowana jako wizytówka Radomia. To ma być podróż sentymentalna. Dla starszych mieszkańców przypomnienie tego, co było, rozbudzenie pewnych wspomnień, dla młodszych - opowieść, jak wyglądało życie miasta - mówi dyrektor resursy Justyna Górska-Streicher.

Wystawa zacznie się od sali luter, gdzie każdy z nas będzie mógł się przejrzeć, pobudzić swoje wspomnienia. Lustra będą też zniekształcały nieco rzeczywistość.

Kolejne elementy ekspozycji to: radomska ulica z marzeń i wspomnień radomian. - Kiedy wsiądziemy na rower (stacjonarny) i uruchomimy pedały, z tyłu za nami będzie się przewijał ciąg pocztówek z Radomia - opowiada dyrektor Resursy.

Wszyscy mieli coś z Radomia

Na wystawie znajdą się nieodłączne elementy życia związane z Radomiem. - Z telefonu z tarczą lub klawiaturą zadzwonimy na dzisiejsze numery telefonów komórkowych - zdradza Górska-Strecher.

Ponadto: kolejka jako nie tylko miejsce pod sklepem, gdzie ustawiali się ludzie po towar, ale także jako zjawisko społeczne (będzie tu tablica magnetyczna z cytatami specyficznego, kolejkowego języka); PRL-owskie mieszkanie z produktami pochodzącymi z Radomia (kuchenka, maszyna do szycia, buty z Radoskóru), radomskie podwórka, gdzie m.in. naprawiano samochody (widz zajrzy pod maskę auta i będzie rozwiązywał zagadki związane z miastem), a sąsiadki na balkonach wszystko komentowały.

Swoje miejsce zajmie też sekwencja poświęcona fabryce, które w ówczesnych czasach zaspakajały wszystkie potrzeby mieszkańców. Były przyzakładowe żłobki i przedszkola, stołówki, przychodnie, domy kultury. - Zachęcimy też do budowania własnych diaskopów ze wspomnieniami.  Na ekspozycji umieścimy diaskop, będziemy kolekcjonować zdjęcia radomian. To może być doskonała zabawa poszukać np. swojej mamy siedzącej na kolanach u Mikołaja na jednej z zabaw choinkowych organizowanych prze "Łucznik" - opisuje dyrektor Górska-Streicher.

W tym roku Resursa zleci także opracowanie scenariusza stałej wystawy poświęconej powojennej historii Radomia, w tym także wydarzeniom Czerwca 76. - Chcemy, aby była to bardzo nowoczesna ekspozycja, którą chcemy zlokalizować na poziomie - 1. Na jej przygotowanie będziemy się starali pozyskać fundusze unijne - zapowiada wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Rewitalizacja kamienicy Deskurów kosztowała 36 mln zł, z czego ponad 20 mln zł to pieniądze zewnętrzne - unijne i krajowe.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags