Kradli jodłowe gałęzie. Leśnicy złapali złodziei stroiszu na gorącym uczynku

6 maja 2021

Straż Leśna ujęła na gorącym uczynku złodziei stroiszu, którzy po załadowaniu busa próbowali odjechać z miejsca kradzieży. Po zatrzymaniu auta okazało się, że cały dostawczy samochód był załadowany. Wstępnie oceniono, ze jest tam ponad 10 m przestrzennych obłamanych gałęzi jodłowych.

 

Fot. Materiały prasowe/Paweł Zawisza, Straż Leśna Nadleśnictwa Radom

 

- Uszkodzenia młodych jodeł pod względem przyrodniczym są mocno dotkliwe. Poważny ubytek powierzchni asymilacyjnej powoduje opóźnienie wzrostu i rozwoju drzew, podatność na szkodniki i choroby i w konsekwencji zamieranie - wyjaśnia Hubert Ogar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Radom.

Los jodeł pod znakiem zapytania

W ciągu ostatniego czasu to kolejna tak duża kradzież stroiszu. W ubiegłym roku na początku grudnia w leśnictwie Jedlnia Straż Leśna udaremniła wywóz ponad 120 powiązanych wiązek gałązek jodłowych stanowiących ponad 3 m przestrzennych stroiszu. Zostało zniszczonych ponad kilkaset młodych drzewek jodłowych. Drzewka te zostały dotkliwie uszkodzone (na większości boczne gałązki zostały w całości odcięte, a na drzewkach pozostał jedynie pęd główny). Los młodych jodeł stanął pod znakiem zapytania.

Podobna kradzież miała miejsce na początku lipca 2020 roku w leśnictwie Janiszew. Wówczas leśniczy w nocy udaremnił złodziejom wywiezienie stroiszu. Złodzieje uciekli z miejsca zdarzenia pozostawiając po kradzieży przygotowany stroisz i zniszczony drzewostan jodłowy.

W jednym metrze przestrzennym stroiszu jodłowego jest średnio około 700 gałązek. Podczas lipcowej i grudniowej kradzieży mogło być odciętych ponad 2 800 gałązek, zniszczona została znaczna powierzchnia młodego drzewostanu jodłowego.

Chcesz kupić? Zgłoś się do nadleśnictwa

Aby ograniczyć kradzieże stroiszu nadleśnictwo planuje prace hodowlane w taki sposób, aby w okresach świątecznych jedlina była dostępna dla osób chcących zakupić w sposób legalny świeże i pachnące gałązki jedliny. - Jeśli chcemy kupić jedlinę, powinniśmy zgłosić się do nadleśnictwa, które sprzedaje gałęzie drzew iglastych (stroisz) z powierzchni, na których prowadzone są zabiegi pielęgnacyjne i pozyskiwane jest drewno. Taki stroisz pochodzi z planowych cięć oraz pozyskany jest bez szkody dla lasu - radzi Hubert Ogar.

Leśnicy apelują do wszystkich użytkowników terenów leśnych, aby widząc dziwnie zachowujące się osoby w lesie np. przy młodych drzewkach jodłowych, zgłaszali ten fakt do leśniczego, straży leśnej lub biura nadleśnictwa.

kat, bdb

Tags