Szukali lekarstwa na młodość

30 marca 2007
Są młodzi, mają pasję i chcą coś robić dla siebie i innych. Przyjechali do Radomia z całej Polski na Festiwal Pracowni Umiejętności, by szukać odpowiedzi na pytanie: czy istniej lekarstwo na przemoc i nudę? Jak pracować z młodzieżą? Są aktwyni, pełni pasji


Dziś w Teatrze Powszechnym w Radomiu spotkało się 300 młodych osób, ich opiekunowie i eksperci. Jaka jest dzisiejsza młodzież? Czy jest szczęśliwa, czy zagubiona we współczesnym świecie, komu dziś zależy na niej i dlaczego? - to najczęściej padające podczas dyskusji pytania. Uczestnicząca w panelu prof. Anna Giza-Poleszuk postawiła tezę: mimo że dziś panuje powszechna moda na młodość, a o młodzież zabiegają producenci dóbr konsumpcyjnych, to w gruncie rzeczy jest ona pozostawiona sama sobie. - Młodzież jest niepotrzebna w szkole, rodzice nie mają dla niej czasu, nie ma dla niej żadnej roli - przekonywała.

Innego zdania jest nauczycielka religii z radomskiego gimnazjum nr 6 Aneta Kosek.- Młodzieży trzeba coś zaproponować, zachęcać do działania i utwierdzać w przekonaniu, że zawsze mogą liczyć na pomoc - twierdziła.

Wypowiedzi młodych ludzi skoncentrowały się przede wszystkim na szkole. - Nauczyciele traktują swoją pracę tylko jako przykry obowiązek, nie interesują się problemami młodzieży ani tym, czym ich uczniowie zajmują się poza szkołą - twierdził Kamil z Płocka. Nie we wszystkim  zgadzała się z przedmówcą Ula ze Słupska. - To od nas zależy co będziemy robić. Jesteśmy w stanie rozwijać się niezależnie od szkoły - przekonywała. Iwona, Basia i Bożena (od lewej)

Wśród licznej grupy młodzieży spotkaliśmy Basię Faron, Bożenę Mokwę i Iwonę Sarapatę z Lanckorony koło Wadowic.  19-letnia Basia interesuje się poezją, sama pisze wiersze. Do Radomia przyjechała, żeby zobaczyć, co w ramach Pracowni Umiejętności robią jej koledzy z innych miast. 15-latki Iwona i Bożena działają w kółku teatralno-muzycznym "Malwy Lanckorony". - Przyjechałyśmy tu, żeby dowiedzieć się więcej o pracowni, ponieważ to, co robimy jest naszą pasją i wiążemy z jej realizacją naszą przyszłość.

Uczestnicy Festiwalu nie tylko poważnie dyskutowali o młodzieży i jej problemach, ale także bawili się - oklaskiwali m.in. Bartka Waglewskiego wraz z zespołem Fisz Emade. 

Tegoroczną edycję Festiwalu Pracowni Umiejętności zorganizowało w Radomiu Stowarzyszenie "Arka", w nagrodę za aktywną działalność na rzecz młodzieży i społeczności lokalnych.