Radomska Orkiestra Kameralna zagra koncert poświęcony Mahlerowi. Dla naszych Czytelników mamy bilety!

16 maja 2024

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w sobotę, 18 maja o godz. 18 na koncert pt. „Mahler o miłości”. Jako solistka wystąpi Ulrike Helzel – mezzosopran, a zespół zagra pod batutą Jurka Dybała. W programie m.in. Gustaw Mahler – Rückert Lieder, Franz Schubert – kwartet d-moll „Śmierć i dziewczyna”. Dla naszych Czytelników mamy bilety.

 

Ulrike Helzel (fot. Materiały prasowe?ROK)

 

Majowy koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej poświęcony jest twórczości Gustawa Mahlera - austriackiego kompozytora i dyrygenta, przez większość krytyków uważanego za jednego z najwybitniejszych symfoników w historii muzyki. Za życia ceniony był przede wszystkim jako dyrygent (zwłaszcza w repertuarze Beethovenowskim i Wagnerowskim), a jego własne kompozycje nigdy nie zostały do końca zaakceptowane przez wiedeńskie środowisko muzyczne. Stopniowo jednak jego utwory utorowały sobie drogę do sal koncertowych całego świata.

Tym razem w roli głównej wystąpi niemiecka mezzosopranistka Ulrike Helzel. Studiowała śpiew w Musikhochschule Leipzig u profesor Christy Kern-Pöschel. Ma na swoim koncie sukcesy w wielu konkursach wokalnych, m.in. na Konkursie Dvoraka w Karlowych Warach w 1990 r., została nagrodzona przez Fundację Ryszarda Wagnera i otrzymała Nagrodę Handla w Halle (1995).

Podczas koncertu usłyszymy m. in. Rückert Lieder Gustawa Mahlera. W latach 1901-1904 Mahler zafascynował się twórczością literacką Friedricha Rückerta, którego poezję wykorzystał jako podstawę tekstową dwóch cyklów pieśniowych: „Rückert-Lieder” oraz „Kindertotenlieder”. Oba te cykle składają się z pięciu pieśni, a ich prawykonanie miało miejsce w Wiedniu podczas jednego wieczoru 29 stycznia 1905 r.. „Rückert-Lieder” wydają się znacznie poważniejsze i pogłębione wyrazowo niż wcześniejsze pieśni Mahlera. Kompozytor zrywa w tym dziele z przejawianą dotychczas fascynacją kulturą ludową, z całą jej bezpretensjonalnością i naiwnością, zwraca się zaś ku przemyśleniom indywidualnym
i kwestiom metafizycznym. W toku utworu zaznacza się gradacja ekspresyjna i zmienność problematyki, a także przechodzenie od kategorii lirycznych do estetycznych i światopoglądowych.

Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Maestro Jurek Dybał - pierwszy dyrygent ROK.

Dla naszych Czytelników mamy bilety. Szczegóły wkrótce w Darmowych wejściówkach.

Tags