Radomski Szpital Specjalistyczny ma ponad 5 milionów złotych straty za 2022 r. Pokryje ją budżet miasta
– Sytuacja finansowa Radomskiego Szpitala Specjalistycznego jest fatalna – alarmował Marek Pacyna, dyrektor placówki podczas wczorajszej sesji. Radni – co się praktycznie w innych sytuacjach nie zdarza – jednomyślnie zgodzili się pokryć stratę RSS za 2022 r., która wyniosła 5 mln 613 tys. zł.
Zapewnienie szpitalowi płynności finansowej przez tzw. podmiot tworzący jest zgodne z przepisami, o czym przypomniała radnym wiceprezydent Marta Michalska-Wilk. - W czerwcu 2023 r. dyrektor RSS zwrócił się w tej sprawie do prezydenta Radomia - wyjaśniała.
Dyrektor Pacyna zapewniał, że trudna sytuacja szpitala, zarówno radomskiego, jak i innych w całej Polsce nie wynika "z jakiegoś złego zarządzania" przez kierownictwo czy organa założycielskie. - To wynika z założeń systemowych. Prezydenci miast, starostowie i dyrektorzy szpitali mieli w czerwcu 2023 r. spotkanie w Warszawie i wtedy zaapelowali do rządzących, aby nie pogłębiać trudnego położenia szpitali i wystosować do ministra zdrowia prośbę, aby NFZ i Agencja Oceny Technologii uwzględniły w wycenach procedur wzrost cen: środków opatrunkowych, leków, cen energii i aby ta Agencja na bieżąco je weryfikowała - wyjaśniał Marek Pacyna. Jak dodał, w apelu znalazła się też kolejna prośba, by w związku z podnoszeniem najniższego wynagrodzenia w służbie zdrowia, zarządzający mogli podpisywać z pracownikami umowy do końca maja, ale muszą znać kwoty, jakie będą obowiązywać. - Nie możemy być stawiani przed faktem dokonanym. Należy też uregulować system za tzw. nadwykonania, bo nadwykonaniami szpital finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jeśli zrobimy te nadwykonania w styczniu, to pieniądze dostaniemy pod koniec kwietnia. My wtedy wstrzymujemy zapłatę wszystkim dostawcom usług, leków, ponosząc dodatkowo skutki tego finansowania w postaci odsetek, komorników, kosztów sądowych - tłumaczył Pacyna.
Nikt na ten apel do tej pory nie odpowiedział.
Dyrektor Pacyna podał jeszcze bieżący przykład: od 1 stycznia 2024 r. podniesione zostało najniższe wynagrodzenie o ponad 500 zł. RSS do tej pory nie dopłacał do wynagrodzeń, bo nie było takiej potrzeby. Od 1 stycznia będzie musiał dopłacać 248 osobom, a wycena świadczeń nie zmieniła się, jest na poziomie drugiego półrocza 2023 r. - Z góry wiadomo, że szpitale popadną kłopoty finansowe - uważa szef RSS.
Za pokryciem straty finansowej szpitala głosowali wszyscy radni.
bdb