
Pierwszy etap inwestycji został już ukończony. Obecnie placówka dysponuje 38 łóżkami, posiada dwie sale operacyjne i nowoczesną bazę diagnostyczną w postaci: PET , USG, RTG, mammografii, aparatu do biopsji stereotaktycznej piersi, jak również endoskopii przewodu pokarmowego i dróg oddechowych.
W styczniu tego roku szpital zmienił właściciela, który zapowiada budowę bunkrów pod trzy przyspieszacze liniowe dla oddziału radioterapii oraz dwa aparaty do brachyterapii, powstanie też oddział chemioterapii, zakład medycyny nuklearnej, diagnostyka laboratoryjna wraz z histopatologią. - Na bazie tych oddziałów planujemy stworzyć Breast Cancer Unit - co dla pacjentek z nowotworami piersi oznacza szybką diagnostykę i kompleksowe leczenie prowadzone przez najbardziej doświadczonych specjalistów - poformował na dzisiejszej konferencji prasowej Marek Jutkiewicz, prezes RCO.
Trwa również rozbudowa diagnostyki obrazowej, tworzone jest szerokie zaplecze usługowe (m.in.: apteka, sterylizatornia). Rozpoczynają się również prace adaptacyjne w hostelu zlokalizowanym tuż obok placówki, który będzie pełnił funkcję centrum noclegowego dla chorych i ich rodzin. Docelowo ośrodek będzie dysponował 100 łóżkami przeznaczonymi dla pacjentów wymagających hospitalizacji oraz 40 łóżkami znajdującymi się w położonym na terenie szpitala hostelu.
Szpital jest już przygotowany do świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, zwłaszcza poradni onkologicznej, hospitalizacji pacjentów, prowadzania leczenia operacyjnego, jak również wykonywania wysokospecjalistycznej diagnostyki obrazowej. Ukończenie inwestycji planowane jest na koniec roku.
- Zależy nam na utworzenie pełnoprofilowego, kompleksowego szpitala onkologicznego, w którym chorzy z nowotworami będą mogli przejść wysokospecjalistyczne leczenie począwszy od podejrzenia choroby, poprzez postawienie diagnozy po nowoczesne leczenie wraz z rehabilitacją - zapewnia prezes RCO.
Nowe kierownictwo RCO planuje połączyć je z Centrum Gamma Knife w Warszawie. - Dzięki temu pacjenci z Radomia i okolic zyskają unikatową w skali kraju, kompleksową placówkę onkologiczną, w której, poza leczeniem nowotworów metodą chirurgii onkologicznej, radioterapii i chemioterapii, dostępne będzie również leczenie przy użyciu Leksell Gamma Knife” - wyjaśnia Marek Jutkiewicz. - Takie leczenie „nożem gamma” polega na wykorzystaniu promieniowania gamma, jako źródła energii terapeutycznej, którą ogniskuje się w obszarze zmienionego chorobowo mózgu. Pojedyncze wiązki promieni gamma niosą niewielką energię oraz nie powodują uszkodzenia tkanki, przez którą przechodzą zaś skupiając się w jednym, centralnym miejscu ich energia sumuje się prowadząc do zniszczenia nieprawidłowych komórek nowotworowych. To ogromna korzyść dla chorych - podkreśla prof. Mirosław Ząbek.
Mimo tych obiecujących zmian placówka nie ma kontraktu z NFZ. Ale nowy zarząd przekonuje, że taka szansa istnieje, bo RCO będzie świadczył usługi kompleksowe. To jednak perspektywa dopiero drugiego półrocza. 1016 roku.
(k. woj.)