Rozbudowa szpitala w Pionkach. Nie udało się zachować przedwojennej elewacji budynku wykonanej z płytek ceramicznych

14 maja 2023

– Chcieliśmy ocalić przedwojenną elewację budynku, wykonaną z płytek ceramicznych, ale okazało się, że nie można ich wyczyścić bez pokruszenia – zapewnia starosta radomski Waldemar Trelka, który poinformował o postępach prac przy rozbudowie drugiego i trzeciego pawilonu szpitala w Pionkach.

 

fot. Starostwo Powiatowe Radom

 

Duży, dwupiętrowy, nowoczesny obiekt jest już praktycznie gotowy. Będą się w nim mieściły oddziały: wewnętrzny oraz rehabilitacji, a także pracownie specjalistyczne zachowawcze. Budynek został wyposażony w odnawialne źródła energii, czyli fotowoltaikę oraz pompy ciepła. Praktycznie gotowa jest też kotłownia, wyposażona w dwa niezależne od miejskiej sieci źródła energii. Cały kompleks szpitalny otacza już nowe ogrodzenie, wkrótce będą montowane tam bramy automatyczne.

Został już rozstrzygnięty przetarg na dostawę i montaż mebli, wkrótce potem zakupy sprzętu i wyposażenia medycznego. W drugim pawilonie mają być zainstalowane m.in. rezonans magnetyczny, artroskop i aparat rentgenowski, tak zwane ramię C.

- Obecnie trwają odbiory branżowe, m.in. sanepidu i straży pożarnej, potem obowiązkowe odbiory nadzoru budowlanego. Liczymy, że do końca maja budynek będzie gotowy do dalszego wyposażania oraz montażu sprzętu i urządzeń medycznych, co może potrwać przez całe wakacje. Dopiero potem szpital będzie mógł rozpocząć procedury związane z formalnym włączeniem całej placówki do systemu ochrony zdrowia - podkreśla starosta.

Przedstawiciele radomskiej firmy Arbud Investments, wykonawcy, zapewniają, że do września będzie gotowy również trzeci, najstarszy budynek dawnej chirurgii. Mają tam mieścić się m.in. administracja szpitala oraz laboratoria i pracownie. Obecnie trwają tam intensywne prace modernizacyjne, powstał m.in. szyb windowy (przez pół wieku nie było tam windy), stawiane są nowe ścianki działowe, a także wykonywane posadzki oraz wszelkie instalacje. Przebudowywany i modernizowany jest również budynek dawnej apteki szpitalnej.

- Przy okazji przebudowy chcieliśmy ocalić przedwojenną elewację budynku, wykonaną z płytek ceramicznych, ale okazało się, że nie można ich wyczyścić bez pokruszenia. Dlatego - w porozumieniu i za zgodą konserwatora zabytków - zastosowane zostanie inne rozwiązanie, a nowa elewacja będzie nawiązywać do starej strukturą - uspakaja Waldemar Trelka.

Łączny koszt prac budowlanych drugiego pawilonu to ponad 40,2 mln zł, a przebudowy budynku dawnej chirurgii – ponad 12,6 mln.

kat, bdb

Tags