Szansa dla par z niepłodnością. Rozpoczyna się realizacja programu „In vitro dla Radomia”

24 maja 2023

25 par będzie mogło w tym roku wziąć udział w programie ”In vitro dla Radomia – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego”. Na ten cel w budżecie miasta została zarezerwowana kwota 300 tys. zł.Władze miasta zapowiadają, że będą zabiegać, by procedura była finansowana z miejskiej kasy także w przyszłym roku.

 

Inicjatorką programu jest wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilk (w środku)

 

- Temat niepłodności jest bardzo trudny, ale o tym problemie należy i trzeba rozmawiać. Z tą chorobą boryka się coraz więcej par, ale niepłodność nie może być powodem do wstydu, ani nie może być powodem do poczucia winy. Za niepłodnością kryje się niejednokrotnie dramat ludzi, ich cierpienie, poczucie niesprawiedliwości, ale także w parze z niepłodnością idzie nadzieja. Tą nadzieję dale miejski program In vitro - podkreśla wiceprezydent Radomia Marta Michalska-Wilk.

Michalska-Wilk: Jestem dumna

Wiceprezydent przypomina, że jest inicjatorką wprowadzenia programu do budżetu Radomia. - Jestem niesamowicie dumna z tego, że to na mój wniosek jeszcze radnej Rady Miejskiej, z pełnym poparciem wszystkich radnych Koalicji Obywatelskiej te pieniądze do budżetu miasta udało się wprowadzić i ten program realizujemy – zaznacza Marta Michalska-Wilk.

Realizatorem programu „In vitro dla Radomia” będzie wyłonione w drodze konkursu Centrum Leczenia Niepłodności Parens z Krakowa, a partnerem Bat-Med z Radomia. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednej pary na przeprowadzenie do dwóch procedur wyniesie 12 tys. zł.

Dla par w wieku między 20 a 40 lat

Uczestnicy programu muszą być mieszkańcami Radomia, rozliczającymi podatek dochodowy za poprzedni rok na terenie gminy. - W programie będą mogły wziąć udział pary, w których wiek kobiety mieści się w przedziale od 20 do 40 lat. To pary, u których została stwierdzona niepłodność powyżej 12 miesięcy i miały przeprowadzoną pełną diagnostykę potwierdzoną dokumentacją medyczną - wyjaśnia Monika Bator-Gregorczyk z kliniki Bat-Med.

Kwalifikacja do programu rozpocznie się w najbliższych dniach. Szczegółowe informacje na bieżąco będą publikowane na stronach internetowych realizatorów.

Zaczęło się od Budżetu Obywatelskiego

Program realizowany jest już po raz drugi. W ubiegłym roku in vitro finansowane było z Budżetu Obywatelskiego Radomia. - Ze swojej strony chcę obiecać, że zrobię wszystko, aby podobne, albo jeszcze większe pieniądze znalazły się w projekcie budżetu na przyszły rok. In vitro to ludzie, to szczęście przyszłych rodziców i to jest absolutnie obowiązek, aby w sytuacji kiedy polski rząd ten program zlikwidował, realizowało go miasto – uważa wiceprezydent Radomia.

kat, bdb

Tags