W Elektrowni znajdzie się kilkadziesiąt prac Wojciecha Fangora. Przekaże je fundacja promująca dzieło artysty

17 lipca 2024

W radomskiej Elektrowni powstanie specjalna przestrzeń poświęcona Wojciechowi Fangorowi, znakomitemu artyście, który przez jakiś czas związany był z regionem grójeckim, a radomskie muzea szczycą się posiadaniem jego dzieł. Teraz trafią tu kolejne.

 

Dzisiaj podpisano list intencyjny w sprawie przekazania dzieł artysty (fot. mazovia.pl)

 

Na początek do do Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia trafi około 50 prac jednego z najwybitniejszych polskich twórców. Część rodzinnej kolekcji przekaże Fundacja Promocji Twórczości artysty. Dziś podpisany został list intencyjny w tej sprawie.

Wojciech Fangor to niekwestionowany mistrz, prekursor, artysta wszechstronny, znany i ceniony na całym świecie. Nowatorskość, różnorodność, niebanalność – to wszystko sprawia, że jego prace biją rekordy aukcyjne i osiągają milionowe kwoty.

– Prezentacja prac Wojciecha Fangora w naszej instytucji kultury to dla nas ogromne wyróżnienie, a dla Radomia i całego województwa – prestiż – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Jednocześnie zapowiada, że władze województwa dążą do tego, by w Elektrowni powstała specjalna przestrzeń poświęcona właśnie Fangorowi. -  Zbliżamy się do tego celu – kupujemy kolejne nieruchomości i przygotowujemy rozbudowę placówki - wyjaśnia marszałek.

Muzeum dla Fangora?

Do Elektrowni trafi  niebawem około 50 prac Fangora. Ich wyborem zajmie się specjalnie powołany do tego zespół. Piotr Patkowski, spadkobierca i prezes Fundacji Promocji Twórczości Wojciecha Fangora zaznacza, że ta inicjatywa pozwoli upamiętnić miejsca, w których mieszkał i tworzył artysta.

– Chciałbym wyrazić chęć współpracy z samorządem województwa i Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej w celu szerzenia wiedzy o życiu i twórczości Wojciecha Fangora. Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie i tę inicjatywę. Patrząc w przyszłość, jesteśmy gotowi na dalszą współpracę przy realizacji projektów - zaznacza.

Po powrocie ze Stanów Zjednoczonych do Polski w 1999 r. Wojeciech Fangor zamieszkał w Błędowie koło Grójca. W starym młynie artysta stworzył swoją pracownię. Samorząd województwa podejmie działania zmierzające do nabycia tej nieruchomości. Miałoby w nim powstać Muzeum Wojciecha Fangora jako oddział radomskiej „Elektrowni".

– Błędów był niezwykle bliski Fangorowi. Trudno więc wyobrazić sobie lepsze miejsce na muzeum poświęcone artyście. Niewątpliwie stałoby się magnesem przyciągającym nie tylko fanów twórczości artysty, ale też wszystkich miłośników malarstwa, plakatu czy rzeźby – zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Stała wystawa dla artysty

Dyrektor MCSW Elektrownia Włodzimierz Pujanek przypomina, że Wojciech Fangor pragnął mieć w Radomiu stałą wystawę swoich prac. – Nie ziściło się to za życia artysty, ale teraz za sprawą zgody zarządu województwa mazowieckiego na rozbudowę Elektrowni jesteśmy w stanie spełnić marzenie artysty i stworzyć tu stałą wystawę najważniejszych prac tego wybitnego artysty- zapewnia.

Wojciech Fangor urodził się w 1922 r. w Warszawie. Malarstwa uczył się prywatnie u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, a w 1946 r. otrzymał zaocznie dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Artysta pracował m.in. nad zespołem sportowym „Warszawianka" i wnętrzami dworca Warszawa-Śródmieście. Jako autor ponad 100 plakatów współtworzył polską szkołę plakatu, która w latach 60. zdobyła międzynarodowy rozgłos. W 1961 r. wyjechał z Polski, najpierw przebywał w Berlinie Zachodnim, następnie w Anglii, a w 1966 roku zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. W latach 60. i 70. stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu. W 1970 r. dzieła Fangora, jako jedynego polskiego artysty w historii, zostały pokazane na monograficznej wystawie w Muzeum Solomona Guggenheima w Nowym Jorku.

Wojciech Fangor został laureatem Nagrody im. Jana Cybisa za rok 2014, którą przyznano artyście za całokształt twórczości malarskiej. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wyróżnienie w dziedzinie sztuk.

kat, bdb

 

 

Tags