Wiecha na osiedlu z mieszkaniami z rządowego programu. Będą gotowe za rok

23 listopada 2020

Wiecha zawisła na budynkach osiedla powstającego przy ul. Tytoniowej w Radomiu. Stało się tak w niespełna rok od rozpoczęcia jego realizacji. 124 mieszkania, na które czeka długa kolejka zainteresowanych, mają być gotowe w październiku 2021 roku.

 

 

- Oznacza to, że zakończono prace konstrukcyjne, a budynki osiągnęły już swoją docelową wysokość - wyjaśnia Wojciech Caruk, prezes spółki PFR Nieruchomości, realizującej rynkową część rządowego programu mieszkaniowego.

Radomska inwestycja to dwa siedmiokondygnacyjne budynki, które pomieszczą 124 mieszkania. Zdecydowaną większość z nich, bo aż 60 proc. stanowią te 3-pokojowe o średniej powierzchni blisko 60 m kw. Architekci, czyli warszawska pracownia EMA Studio, starali się wpisać budynki w kontekst architektoniczny, gdyż po drugiej stronie ul. Tytoniowej znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego. Elewacja jest utrzymana w jasnej, biało-szarej kolorystyce. Fragment jej finalnego kształtu widać już na jednym z bloków.

 - Na jednym z budynków jest już widoczna elewacja. Osiągnął już blisko 40 proc. zaawansowania. Pomimo pandemii prace przebiegają bardzo sprawnie dzięki ogromnemu wysiłkowi generalnego wykonawcy i inwestora zastępczego - podkreśla prezes Caruk. Dodaje, że będą to mieszkania wykończone, gotowe do wprowadzenia.  

Dla kogo mieszkania?

Generalnym wykonawcą inwestycji jest radomska firma Arbud, która pomimo trwającej pandemii prowadzi tę budowę zgodnie z przyjętym harmonogramem. - Na początku pandemii mieliśmy problem z pracownikami, na szczęście generalny wykonawca w bardzo prężny sposób poradził sobie z tym problemem zapewniając nowych podwykonawców. Na początku pojawiania się w naszym kraju COVID 19 i obostrzeń większość pracowników z Ukrainy musiała opuścić nasz kraj, ale generalny wykonawca zapewnił kadrę polską i nie doszło do opóźnień – przekonuje Paweł Gossa, prezes firmy Investcover, która pełni funkcję inwestora zastępczego.

Osiedle przy Tytoniowej to wspólne przedsięwzięcie PFR Nieruchomości i radomskiego samorządu, który wskazał teren dla realizowanej inwestycji. Miasto będzie rekrutować przyszłych najemców. To na nim spoczywa obowiązek opracowania społecznych kryteriów naboru, który zwykle rusza na pół roku przed zakończeniem inwestycji.

- Jesteśmy już gotowi, mamy projekt uchwały, którą w listopadzie skieruję pod obrady rady miejskiej. Chcę rozpocząć dyskusję nad kryteriami, które muszą spełnić radomianie chcący zamieszkać w lokalu wybudowanym w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Chcemy przede wszystkim premiować ludzi aktywnych, ludzi, którzy płacą podatki w Radomiu, jak również ludzi, którzy zawodowo chcą związać swoje losy z naszym miastem – mówi prezydent Radomia Radosław Witkowski.

kat, bdb

Fot, wideo: materiały prasowe/PFR Nieruchomosci

 

 

 

 

 

 

 

Tags