Urlop bezpłatny a ubezpieczenie pracownika
Dla większości pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, zupełnie wystarczające jest skorzystanie z przysługującego im, płatnego urlopu wypoczynkowego. W przypadku osób, pracujących wiele lat 26 dni to czas na to, aby nie tylko odpocząć, ale też załatwić wszelkie sprawy prywatne. Rzadko, ale zdarzają się jednak w życiu okoliczności, gdy to zbyt mało. Możemy wówczas zainteresować się urlopem bezpłatnym.
Urlop bezpłatny
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu bezpłatnego, o który może zabiegać na własny wniosek, pod warunkiem jego akceptacji przez pracodawcę. Co do zasady, nie istnieje żaden limit czasowy takiego urlopu. Może trwać kilka dni, miesięcy, a nawet rok. W przypadku takich, które mają być długie, strony umowy, mają prawo zawrzeć warunek o tym, że jeśli zaistnieje taka potrzeba, pracodawca odwoła pracownika z urlopu po upływie trzech miesięcy. Po taki urlop sięgają najczęściej ci pracownicy, którzy chcą go poświęcić na ważne sprawy rodzinne, długi wyjazd zagraniczny lub np. znaleźli pracę na Pracuj.pl i chcą spróbować swoich sił na nowej posadzie, korzystając z oferty pracy, bez utraty stałej posady. To dobry sposób, aby spróbować swoich sił, gdy dotychczasowa praca nie do końca nam odpowiada, a jednocześnie nie mamy pewności, że nowa będzie spełnieniem marzeń. Stworzymy sobie w ten sposób korzystny okres próbny, a w razie gdy posada nam się nie spodoba, bez problemu wrócimy na dotychczasowe stanowisko.
Ubezpieczenie
Będąc na urlopie bezpłatnym nie świadczysz pracy, na rzecz pracodawcy, nie ma on więc obowiązku opłacania twojej składki w ZUS. Co to oznacza? Już po 30 dniach przebywania na urlopie tracisz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. To bardzo istotne, bo po tym terminie, jeśli tylko zdarzy ci się, skorzystać z usług w ramach NFZ będziesz zmuszony samodzielnie pokryć koszty wizyty lekarskiej czy leczenia szpitalnego. W przypadku osób, których pracodawca zainwestował w opiekę medyczną, w ramach benefitu pracowniczego, nie ma najmniejszego problemu, bo zwykle dotyczy on wszystkich pracowników i nie wygasa podczas urlopu. Ci jednak, którzy nie mają tego typu benefitu, muszą przemyśleć opłacenie składek, tak jak osoby samo zatrudnione lub samemu zadbać o ubezpieczenie w prywatnej firmie ubezpieczeniowej. Ideałem jest, jeśli inny członek naszej rodziny tj. współmałżonek także zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę. Wówczas może on nas dołączyć do swojego ubezpieczenia w tym zakładzie pracy, w którym sam pracuje.