Z Radomia do Warszawy pojedziemy z prędkością 160 km/godz. w… 2024 roku

17 lipca 2022

 
Do Radomia z Warszawy prędkością 160 km/godz. pojedziemy dopiero w 2024 r.  po uzyskaniu wszystkich zezwoleń na dopuszczenie trzech podsystemów strukturalnych do eksploatacji. Czas podróży będzie trwał niecałą godzinę – podał portal nakolei.pl.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Zezwolenia na dopuszczenie podsystemów

Portal poinformował, że poseł Andrzej Kosztowniak (PiS) zapytał w interpelacji o postęp prac na ciągle modernizowanej linii kolejowej nr 8. Aby pociągi na trasie Warszawa-Radom mogły jeździć z prędkością 160 km/h, konieczne jest uzyskanie wszystkich zezwoleń na dopuszczenie podsystemów strukturalnych do eksploatacji, w tym zezwolenia dla podsystemu „Energia” w zakresie układu zasilania dla linii kolejowej nr 8. W lutym br. Ministerstwo Infrastruktury informowało, że uzyskanie wszystkich zezwoleń na dopuszczenie trzech podsystemów strukturalnych do eksploatacji, tj. „Energia”, „Infrastruktura” i „Sterowanie”, na odcinku linii kolejowej nr 8 od Warszawy Okęcie do Radomia, planowane było na I kw. 2023 r. Teraz już wiadomo, że termin ten nie zostanie dotrzymany z powodu trwającego procesu kompletowania dokumentów niezbędnych do złożenia wniosków do Urzędu Transportu Kolejowego.

Kiedy więc pociągi pojadą z prędkością 160 km/h? "Obecnie planowane jest to w II kw. 2023 r. W związku z powyższym na tym etapie prac nad RRJP 2022/23 na odcinku Warszawa – Radom nie planuje się połączeń z prędkością 160 km/godz. – odpowiedział posłowi Kosztowniakowi wiceminister infrastruktury  Andrzej Bittel.

Kiedy już linia radomska uzyska 160 km/godz. w 2024 roku, to podróż będzie trwała niecałą godzinę. Obecnie - jak wiedzą wszyscy radomianie - czas podróży PKP Intercity z Warszawy Zachodniej do Radomia trwa 1 godz. i 22 min. Pociągiem Kolei Mazowieckich dojedziemy w niecałe dwie godziny.

Ministerstwo: czasy orientacyjne

Jak przypomina portal nakolei.pl, przewiduje się, że po wprowadzeniu docelowej prędkości 160 km/godz. czas przejazdu na odcinku Warszawa Zachodnia – Radom wyniesie co najmniej 55 min. dla pociągu bez postojów, a dla pociągu międzywojewódzkiego - 60 min., z postojami na stacjach: Warszawa Służewiec, Piaseczno, Warka, Radom Wschodni. Natomiast dla relacji Warszawa Centralna – Radom i Warszawa Śródmieście – Radom należy doliczyć około 6 min.

Czas przejazdu uzależniony będzie także od innych czynników, m.in. parametrów taboru zastosowanego przez przewoźnika oraz liczby i długości założonych postojów handlowych, a także układu pociągów innych przewoźników oraz ewentualnych ograniczeń prędkości. Dlatego Ministerstwo Infrastruktury zastrzega sobie, że uzyskanie wskazanych czasów jazdy należy traktować jako orientacyjne.

kat, bdb

Tags