VIII kadencja Rady Miejskiej w Radomiu dobiegła końca. „Trudna i odpowiedzialna”

29 kwietnia 2024

Były podziękowania – wzajemne i dla współpracowników, urzędników – prawie żadnych krytycznych ocen, o jakiejkolwiek awanturze nie wspominając. Wszystko dlatego, że była to nie tylko ostatnia sesja VIII kadencji Rady Miejskiej w Radomiu, ale i uroczysta.

 

Na pamiątkę radni i członkowie kolegium prezydenckiego otrzymali pióra (for. Anna Wróblewska/UM Radom)

 

Nie wszyscy jednak radni stawili się, by w składzie który dotrwał do końca długiej kadencji, spotkać się i powspominać. Zabrakło kilku osób, ale przyszli np. ci, którzy z rady odeszli obejmując inne stanowiska, jak choćby zastępcy prezydenta: Konrad Frysztak (dziś poseł) i Jerzy Zawodnik (jest teraz wicedyrektorem Radomskiego Szpitala Specjalistycznego), albo córka zmarłej podczas kadencji radnej Małgorzaty Zając, czy radny - elekt senior Jan Pszczoła( Lewica), który poprowadzi pierwszą sesję w nowej kadencji do czasu wyboru przewodniczącego (przewodniczącej).

Podsumowania pracy radnych dokonał przewodniczący rady Dariusz Wójcik, który w zakończonej kadencji pełnił swoją funkcję zaledwie ponad dwa miesiące, zastępując dotychczasową szefową Kingę Bogusz. Ta opuściła Prawo i Sprawiedliwość, przez co jej dotychczasowi koledzy odwołali ją z funkcji przewodniczącej.

Trudna kadencja: pandemia i wojna w Ukrainie

W trakcie minionej kadencji odbyło się 115 sesji, w tym 52 nadzwyczajne i cztery uroczyste. Radni przeżywali trudne chwile, gdy musieli obradować zdalnie podczas pandemii. Rada przyjęła w sumie 1 102 uchwały. Dwóm osobom radni przyznali tytuły honorowych obywateli Radomia: mjr Józefowi Marjańskiemu i Teresie Grodzińskiej. W minionej kadencji radni, wraz z całym administracyjnym zapleczem przeprowadzili się z gmachu USC przy ul. Sienkiewicza do ratusza w Rynku.

Dariusz Wójcik przypomniał, że radni uchwalili sześć budżetów Radomia, ale pięć razy nie udzielili prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu ani wotum zaufania, ani absolutorium. Łącznie złożyli 1350 interpelacji. - Radni wykazali się dużym zaangażowaniem pracując na rzecz rozwoju miasta - podkreślał Wójcik. Dziękował za współpracę nie tylko im, ale i prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu oraz członkom kolegium.

Interes mieszkańców czy polityczny?

Wiceprezydent Katarzyna Kalinowska wypowiadała się w imieniu prezydenta Witkowskiego. Przyznała, że była to kadencja niełatwa, ale ze względu na uroczysty charakter sesji nie chciała podawać przykładów trudnej współpracy z radnymi PiS. Mieli w radzie przewagę jednego głosu. - Nie zawsze interes mieszkańców stał za podejmowanymi przez nich decyzjami, ale interes polityczny - przypomniała. Ale też głównie skupiła się na podziękowaniach.

Głos zabrali przewodniczący klubów radnych.  Wioletta Kotkowska (klub KO) zaznaczyła, że była to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych kadencji. - Trudna i odpowiedzialna. Mimo pandemii, wybuchu wojny w Ukrainie wzięliśmy na siebie odpowiedzialność i mimo różniących nas kwestii zrealizowaliśmy w mieście wiele dużych i mniejszych inwestycji - mówiła.

Wśród osób, którym dziękowała, znalazła się także była przewodnicząca rady Kinga Bogusz.

Za wspólne lata pracy, w tym prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu,  dziękował też Łukasz Podlewski (szef  klubu radnych PiS). - Była to rzeczywiście współpraca czasami trudna, obfitująca w niepotrzebne emocje - przyznał. Jednak - jego zdaniem - radni i prezydenci stanęli na wysokości zadania, jak choćby wtedy, gdy miasto przyjęło tysiące uchodźców z Ukrainy. - Ta kadencja zmieniła samorząd i Radom. W tym czasie powstało lotnisko, Radomskie Centrum Sportu, buduje się wiadukt w ul. Żeromskiego, ale taż ul. Pośrednia, której nie można było zmodernizować przez 30 lat - wyliczał radny Podlewski.

Radom rozkwitł

Na mównicę wszedł również Wiesław Wędzonka (KO), który zasiadał w radzie miejskiej nieprzerwanie przez ostatnie 26 lat, ale teraz nie dostał się do niej. - Dziękuję wyborcom, prezydentom, których "przeżyłem". Tym, którym pomogłem, i tych których zawiodłem, choć myślę, że nie ma ich wielu. W tym czasie Radom rozkwitł - zapewniał. Podkreślił, że ostre dyskusje, które miały w tej radzie miejsce, są solą demokracji . Zaapelował do przyszłej rady o współpracę z prezydentem Witkowskim.

W IX kadencji liczba radnych zmniejszy się z 28 do 25, ponieważ liczba mieszkańców Radomia spadła poniżej 200 tys. osób.

Nowi radni, a wcześniej prezydent Radosław Witkowski, zostaną zaprzysiężeni podczas sesji, która odbędzie się 7 maja.

Bożena Dobrzyńska

Zdjęcia: Anna Wróblewska/UM Radom, Rada Miejska Radom

 

 

 

 

Tags