Czy Agnieszka Stolarczyk i Łukasz Podlewski stracą mandaty radnych? Głosowanie w tej sprawie za tydzień

10 grudnia 2024

Mandaty dwojga radnych mogą zostać wygaszone podczas najbliższej sesji radomskiej rady miejskiej, która odbędzie się 16 grudnia. Chodzi o Agnieszkę Stolarczyk z PSL i Łukasza Podlewskiego z PiS. Rada musi dotrzymać określonego terminu w tej sprawie. Jeśli nie zastosuje się do wezwania wojewody, tenże wyda zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatów.

 

Agnieszka Stolarczyk (na zdjęciu w prezydium, pierwsza z lewej) jest wiceprzewodniczącą rady (fot. Rada Miejska Radom)

 

Jak już pisaliśmy, Agnieszka Stolarczyk, dyrektorka "Medyka" (Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Radomiu) weszła do rady z ramienia Radomskiego Paktu Samorządowego Radosława Witkowskiego. W październikowych wyborach uzyskała 1 196 głosów. Została wybrana wiceprzewodniczącą rady miejskiej.

Miasto ma 0,53 proc. udziałów

W czerwcu tego roku została wybrana członkiem Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Radomiu. 7 czerwca Sąd Rejonowy Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku wydał postanowienie i wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego nowych członków RN. Niewielkie, bo stanowiące 0, 53 proc. udziałów w spółce Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy w Radomiu ma Gmina Miasta Radomia, a Kodeks wyborczy stanowi, że wygaśnięcie mandatu następuje w przypadku, gdy radny naruszy ustawowy zakaz łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w przepisach funkcji. W przypadku radnej Agnieszki Stolarczyk takie łączenie nastąpiło. 26 czerwca wysłała ona do prezesa zarządu spółki rezygnację z zasiadania w radzie nadzorczej spółki.

Naruszenie zakazu

Na najbliższej sesji radni będą głosować wygaszenie mandatu Agnieszki Stolarczyk, do czego wezwał wojewoda mazowiecki. Czytamy o tym także w uzasadnieniu do projektu uchwały w tej sprawie: "Pismem z dnia 19 listopada 2024 roku Wojewoda Mazowiecki, na podstawie art. 98a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, wezwał Radę Miejską do podjęcia w terminie 30 dni od dnia otrzymania jego pisma, uchwały w sprawie wygaszenia mandatu radnej Pani Agnieszki Stolarczyk. Jako powód Wojewoda wskazał naruszenie ustawowego zakazu łączenia mandatu radnej z wykonywaniem określonych w art. 24f ust. 2 u.s.g. funkcji, polegającego na pełnieniu funkcji członka Rady Nadzorczej w spółce „Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy” Spółka Akcyjna z siedzibą w Radomiu, w której Gmina Miasta Radomia jest akcjonariuszem".

Radny wydzierżawił grunt od gminy

 

Łukasz Podlewski

 

Nieco inna historia dotyczy radnego Łukasza Podlewskiego, byłego przewodniczącego klubu radnych PiS w minionej kadencji.

Jak wynika z uzasadnienia do projektu uchwały (i o czym również pisaliśmy) radny 20 maja 2024 r. założył działalność gospodarczą pod nazwą „Proplus Łukasz Podlewski” i w ramach prowadzonej działalności wydzierżawił grunt od spółki Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy S.A. z siedzibą w Radomiu, w której Gmina Miasta Radomia jest akcjonariuszem. Narusza to - czytamy w uzasadnieniu - "dyspozycję art. 24 f ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 o samorządzie gminnym. (...) Zgodnie z art. 24f ust. 1 ustawy z 08.03.1990 r. o samorządzie gminnym (dalej: u.s.g.), radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności. Sankcją za naruszenie tego zakazu jest wygaśnięcie mandatu radnego, który dopuścił się naruszenia".

Jeśli rada miejska wygasi mandaty obojga radnych mogą oni odwołać się w ciągu siedmiu dni od podjęcia uchwały do Sądu Administracyjnego.

Bożena Dobrzyńska

Tags