Hybrydowy zabieg udrożnienia tętnicy udowej w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym. Pacjent będzie na święta w domu
Oddział chirurgii naczyniowej Radomskiego Szpitala Specjalistycznego wykonuje u pacjentów operacje wykorzystując przy tym coraz to nowe metody i rozwiązania. Wczoraj pod kierunkiem kierownika oddziału, dr. n. med. Adama Kuklińskiego, zespół przeprowadził olejny zaawansowany zabieg hybrydowy.
U pacjenta z krytycznym niedokrwieniem lewej kończyny dolnej, z niedrożną tętnicą udową powierzchowną oraz krytycznie zwężoną tętnicą udową wspólną, wykonano udrożnienie tętnicy udowej wspólnej lewej metodą tradycyjną oraz udrożnienie i angioplastykę tętnicy udowej powierzchownej, wewnątrznaczyniową, z implantacją stentów jako zabieg hybrydowy.
Nowatorski zabieg
- To zabieg dosyć nowatorski wykonywany od niedawna przez oddziały neurochirurgii naczyniowej. Pierwotnie takie operacje były przeprowadzane tylko w sposób klasyczny, a to było ograniczenie, bo nie każde naczynie można metodą klasyczną udrożnić - pacjent musi być w odpowiedniej kondycji zdrowotnej, nie może mieć dużych obciążeń chorobowych. Dlatego też chirurgia naczyniowa poszła w zabiegi wewnątrznaczyniowe, czyli endowaskularne, po których pacjenci wychodzili po trzech dniach do domu, było mało powikłań, ale z kolei takie zbiegi też nie były w stanie pomóc pewnym chorym, zwłaszcza ze zmianami w tętnicach udowych wspólnych. Dzięki temu, że połączono te dwie techniki: zarówno wewnątrznaczyniowe, jak i operacje otwarte, mamy możliwość wykonania zabiegu u pacjenta z niewielkim obciążeniem jak choroby kardiologiczne, niewydolność serca czy niedokrwieniem serca, ponieważ zakres operacji jest stosunkowo niewielki, a jednocześnie możemy spowodować poprawę ukrwienia takiej kończyny dolnej w zakresie, który odpowiada dużym operacjom - tłumaczy dr Adam Kuliński.
Pacjent na nogach
Pacjent, u którego wykonano wczoraj zabieg "jest już na nogach", nie ma wszczepionego materiału sztucznego, ponieważ nie było konieczności wykonywania by-pasów. - Zatem ryzyko infekcji ran jest dużo mniejsze. Liczymy, że rana się zagoi w ciągu kolejnych dwóch - trzech dni i na święta chory będzie już w domu - zapewnia kierownik chirurgii naczyniowej w RSS.
Była to już 45. tego rodzaju operacja wykonana w radomskim szpitalu, choć, jak podkreśla prof. Kuliński, nie u każdego pacjenta jest konieczność przeprowadzania zabiegu hybrydowego. - Idziemy zatem łeb w łeb z innymi chirurgiami w Polsce, które też te hybrydy wykonują - nie ukrywa zadowolenia.
Oddział neurochirurgii naczyniowej RSS wykonuje również operacje angioplastyki tętnic szyjnych, w tym klasyczną metodą, zaopatrywanie rozwarstwień aorty stentgraftami (to jest nowość) wszczepienia stentgrafów w aorcie brzusznej.
bdb
Zdjęcia: RSS