Inwestycje sięgające 128 mln zł i utworzenie około 110 nowych miejsc pracy zadeklarowały firmy, które w zeszłym i na początku tego roku otrzymały zezwolenia na działalność w stale rozwijającej się Radomskiej Podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Najwięcej przedsiębiorstw jest zlokalizowanych na Wośnikach, Gołębiowie i Wólce Klwateckiej.
Fot. Zdjęcie ilustracyjne
Łącznie na terenie radomskiej podstrefy działa już ponad 40 firm, z których ponad połowa korzysta z ulg przysługujących posiadaczom zezwoleń wydawanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Najwięcej jest zlokalizowanych na Wośnikach, Gołębiowie i Wólce Klwateckiej, a dominujące branże to: metalowa, spożywcza, chemiczna i produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych.
- Jednocześnie powstają kolejne firmy. Wośniki to w tej chwili wielki plac budowy. Mamy nadzieję, że wkrótce w tej części miasta pojawi się kolejny poważny, przemysłowy inwestor. Wspólnie z Agencją Rozwoju Przemysłu rozmawiamy z firmą, która jest zainteresowana 10-hektarową działką. To teren w pełni uzbrojony i przygotowany do tego, by rozpoczynać tam działalność gospodarczą i tworzyć kolejne miejsca pracy - zapowiada wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik.
Jednocześnie miasto przygotowuje kolejne tereny dla inwestorów. - Pracujemy nad dokumentacją potrzebną do uzbrojenia terenu przy ul. Warszawskiej. Mamy też działki przy ulicy Marii Gajl oraz na Potkanowie. To perspektywiczne tereny, na których będziemy chcieli lokować nowe firmy - wyjaśnia wiceprezydent.
Miasto współpracuje również z ościennymi gminami, w których znajdują się grunty mogące zostać wykorzystane pod budowę hal produkcyjnych, czy magazynowych. W zeszłym roku miasto zawarło porozumienie z gminą Jedlnia Letnisko dotyczące działek położonych tuż za granicą Radomia, w sąsiedztwie al. Wojska Polskiego. Wiceprezydent Zawodnik zapewnia, że w ostatnich latach wyraźnie widoczny jest wzrost zainteresowania firm Radomiem. - Każdego tygodnia zgłasza się do nas po kilku potencjalnych inwestorów. Myślę, że to efekt dobrej opinii, jaką mamy wśród przedsiębiorców, a także naszych pakietów wsparcia przygotowanych w ramach Radomskiej Strefy Gospodarczej - podkreśla Jerzy Zawodnik.
Przypomnijmy: firmy inwestujące w Radomiu mogą korzystać m.in. z ulg w podatku od nieruchomości, został także uruchomiony program stażowy oraz system kształcenia dualnego, w ramach którego uczniowie są przygotowywani do pracy u konkretnego pracodawcy.
kat, bdb