„Elektronik” do termomodernizacji? Miasto stara się o pieniądze z funduszy norweskich

14 września 2020

Siedziba Zespołu Szkół Elektronicznych ma szansę na termomodernizację. Radni zgodzili się, by przeznaczyć na ten cel 1 mln 700 tys. zł w ciągu dwóch lat. Wykonanie prac jest uzależnione od pozyskania przez miasto pieniędzy z funduszy norweskich, bo całość ma kosztować ponad 5 mln zł.

 

fot. archiwum

 

Prezydent poprosił o zwołanie na miniony piątek po południu nadzwyczajnej sesji rady miejskiej, bo jeszcze tylko dzisiaj można składać wnioski do konkursu organizowanego przez Narodowy Funduszy Ochrony Środowiska na dofinansowanie modernizacji. Pieniądze na ten cel miasto musiało jednak wpisać do Wieloletniej Prognozy Finansowej Radomia na lata 2020-40  i właśnie po to potrzebna była zgoda radnych.

Dzięki termomodernizacji "elektronik" zmniejszy zużycie energii elektrycznej o ograniczy emisję dwutlenku węgla. Plan przewiduje wymianę instalacji centralnego ogrzewania, zamontowanie paneli fotowoltaicznych i wymianę opraw oświetleniowych.

Zanim radni przeszli do głosowania, zadali skarbnikowi miasta i wiceprezydentowi Jerzemu Zawodnikowi szereg pytań. Dociekali przede wszystkim, dlaczego dopiero teraz pojawia się propozycja termomodernizacja budynku ZSE, skoro kilka dni temu rada zgodziła się, by miasto starało się o pieniądze w tym samym konkursie, na takie same roboty w czterech innych szkołach - PSP nr 13, 29, IV LO i "Hubalu". - Wtedy usłyszeliśmy, że aby przystąpić do konkursu, trzeba mieć gotowy audyt i dokumentację i że tylko te cztery szkoły je posiadały - mówiła Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz (PiS). Inni zadawali podobne pytania.

Wiceprezydent Jerzy Zawodnik wyjaśniał, że projekt termomodernizacji "elektronika"  był przygotowywany do konkursu w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, dlatego są gotowe dokumenty: audyt, studium wykonalności. - Nabór w tym konkursie  był dwukrotnie przesuwany i teraz aktualny składania wniosków to koniec października. Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że będzie on jednak dotyczył tylko budynków użyteczności publicznej służby zdrowia, dlatego postanowiliśmy zgłosić projekt do funduszy norweskich - tłumaczył wiceprezydent. Zapewniał, że jeśli warunki konkursu na to pozwolą, urząd miejski zgłosi szkołę elektroniczną także do RPO WM.

W głosowaniu (sesja odbywała się w trybie zdalnym) uczestniczyło 27 radnych, 14 z Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu, 14 - z klubu Koalicji Obywatelskiej i Dariusz Wójcik z PiS. Tym samym uchwała została przyjęta.

bdb

Tags