Zaśpiewa Stanisława Celińska (fot. Jarosław Skupień)
- W sobotę, 11 sierpnia, Studium Instrumentów Etnicznych zabierze nas do krainy wszelakiej maści bębnów. Będziemy pod fachową opieką tworzyć proste i bardziej skomplikowane struktury rytmiczne, wykonywane w dużych zespołach. Wspólne kreowanie różnorodnych figur rytmicznych to niezwykła przygoda, pełna emocji i ekspresji - zapowiada Jerzy Skwarek, gospodarz weekendu muzycznego.
Po emocjach związanych z gorącymi rytmami uczestnicy przeniosą się do krainy muzyki dawnej. Poznają najbardziej oryginalne instrumenty używane w tej muzyce, takie jak: lira korbowa, okaryna, mandora, viola da gamba, lutnia, różnego rodzaju flety i bębenki. Zespół muzyki dawnej Rocal Fuza pod kierownictwem Ryszarda Dominika Dębińskiego zagra koncert oraz zapozna słuchaczy z budową i możliwościami instrumentów dawnych. Następnym elementem tego wieczoru będzie mini konkurs wokalny zespołów, oraz nauka tańca Line Dance poprowadzone przez Iwonę Skwarek. Będzie więc trochę jak na Dzikim Zachodzie.
Na finał tego wieczoru wystąpi zespół "Boba Jazz Band" i zabierze publiczność do krainy muzycznej rodem z Nowego Orleanu.
Boba Jazz Band to jeden z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci. "Grają old jazz - New Orleans, dixi, swing, blues, boogie woogie, lindy hop. Liderem zespołu jest pianista Jan Boba, którego sukcesy artystyczne sięgają lat 60., był m.in. wieloletnim liderem Jazz Band Ball Orchestra. W 1986 roku Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Regana za krzewienie kultury amerykańskiej.
W 1990 roku założył zespół, w którego skład wchodzą dwa pokolenia muzyków. Zespół ten zaczął firmować swoim nazwiskiem i tak powstał Boba Jazz Band.
- Niedzielę rozpoczniemy warsztatami z budowy nietypowych instrumentów muzycznych "Samoróbka". Każdy uczestnik będzie mógł spróbować zbudować grający obiekt pod opieką prowadzących. Projektowanie i wykonanie instrumentów z ogólnie dostępnych materiałów to wyjątkowe doznanie artystyczne związane z muzykowaniem. Firma "Małe Instrumenty Samoróbka" zapewni wszelkie materiały i narzędzia - dodaje Jerzy Skwarek.
Dla dzieci przewidziano zabawy muzyczne i animacje, które poprowadzi Joanna Pogodzińska - muzyk i animator muzyczny. Kolejną atrakcją tego wieczoru będą zajęcia dotyczące historii jazzu i muzyki rozrywkowej według Joachima Berenta, ilustrowane muzyką w wykonaniu wybitnych artystów.
Na finał tegorocznej Fosy pełnej kultury, 11 sierpnia o godz. 19, wystąpi Stanisława Celińska z zespołem. Usłyszymy piosenki z płyt: "Atramentowa" i "Malinowa".
Stanisława Celińska to przede wszystkim znakomita, wszechstronna aktorka występująca zarówno na deskach teatralnych, jak i przed kamerą. Nie sposób wymienić wszystkich jej wspaniałych ról. Jej płyta "Malinowa" zdobyła Fryderyka 2019 w kategorii Album Roku Muzyka Poetycka.