Miejska Pracownia Urbanistyczna opracuje dwie koncepcje przebudowy skweru w obrębie ulic: Kelles-Krauza – Struga – Focha – pl. Jagielloński. Radomianie – jak wynika z konsultacji społecznych – chcą, by było tutaj dużo zieleni i elementy tzw. małej architektury, w tym ławki, miejsce zabaw dla dzieci i fontanna.

- Plac przed teatrem jest już wyremontowany i sprawdził się jako miejsce organizacji dużych plenerowych imprez. Teraz chcemy zrobić następny krok i przygotowujemy się do realizacji drugiego etapu prac, czyli rewitalizacji pobliskiego skweru. Zaczęliśmy od konsultacji społecznych, bo chcemy, by to miejsce odpowiadało oczekiwaniom mieszkańców - mówi prezydent Radosław Witkowski.
Z wypełnionych ankiet wynika, że większość mieszkańców chciałaby zachować w obecnym stanie istniejące drzewa i krzewy (53,5 proc.). Jednocześnie ponad 60 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na potrzebę nowych nasadzeń roślin.
Ponad 73 proc. uczestników konsultacji oczekuje wprowadzenia elementów małej architektury, w tym ławek, stolików, koszy na śmieci czy poidełek. Co trzeci uważa, że potrzebne jest miejsce zabaw dla dzieci, a 28 proc. zaproponowało budowę elementu wodnego, np. fontanny lub oczka. Mieszkańcy wspominali też o chodnikach, oświetleniu i miejscu wystaw dla artystów. - Wyniki konsultacji pokazują, że radomianie chcą, by skwer był naturalnym przedłużeniem placu Jagiellońskiego. Ma to być miejsce spokojne, z dużą ilością zieleni i uporządkowaną małą infrastrukturą - zaznacza dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.
W ramach konsultacji mieszkańcy odpowiadali też na pytanie, Jaki charakter powinien mieć odnowiony Plac Jagielloński. Spośród czterech różnych propozycji, najwięcej wskazań uzyskał „Park czterech żywiołów” (37%) oraz „Park rzeźby” (34,2%).
Przedmiotem konsultacji były także kwestie związane z organizacją ruchu. Ponad 48 proc. ankietowanych opowiedziało się za likwidacją fragmentu ul. Kelles-Krauza i połączeniem skweru z placem przed teatrem. Przeciwko takiemu rozwiązaniu było 33,7 proc. respondentów.
Wśród innych propozycji zgłoszonych przez radomian znalazły się m.in. parklety, minideszczowe parki w donicach, miejsce dla użytkowników deskorolek, sztuczna rzeka, zegar słoneczny, domki dla motyli i wonne kwiaty czy kawiarnia.
- W oparciu o wyniki konsultacji Miejska Pracownia Urbanistyczna opracuje teraz dwie koncepcje, które także będziemy chcieli skonsultować z mieszkańcami. Później przystąpimy do prac projektowych - zapowiada wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
kat
Źródło: UM Radom, fot. Anna Wróblewska/UM Radom