Jak to w 1920 roku było
Na uroczystości zaprasza prezydent Radomia. Odbędą się one 15 sierpnia na Placu Konstytucji; początek już o godz. 10.45. Inscenizację potyczki z tamtego okresu zaplanowano na godz. 13.30. Autorem jej scenariusza jest Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii w III LO im. Dionizego Czachowskiego, który wcześniej przygotowywał inscenizacje bitwy z czasów Powstania Styczniowego w Muzeum Wsi Radomskiej.
- 15 sierpnia to powód do dumy przez Polaków. Chcieliśmy, by rocznica „Cudu nad Wisłą” była w Radomiu obchodzona nieco inaczej niż dotychczas. Mniej smętnie, bardziej radośnie – uzasadnia taki program Renata Metzger, dyrektor Resursy Obywatelskiej, która jest jednym ze współorganizatorów wydarzenia.
Udział w inscenizowanej walce udział wezmą: Radomska Grupa Rekonstrukcji Historycznej, Klub Jeździecki "Cwał", 11 Pułk Ułanów Legionowych i Kozienicka Grupa Rekonstrukcji Historycznej.
Odbędzie się również koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu zespołu Hetmańscy Sarmaci z Zamościa. Każdy z widzów będzie mógł się włączyć także do śpiewania, będą bowiem rozdawane teksty najpopularniejszych piosenek. - Najczęściej znamy tylko kilka wersów czy refren „Pierwszej brygady” czy „Wojenko, wojenko” - dodaje dyr. Metzger. - Bedzie okazja, by poznać je w całości.
Na deptaku zorganizowana zostanie także wystawa dokumentów ze zbiorów Archiwum Państwowego, swoje wyroby zaprezentuje Fabryka Broni. Stoisko z publikacjami o historii bitwy 1920 roku i historii Polski przygotuje Księgarnia Literacka im. Witolda Gombrowicza.
Letnie miesiące w Radomiu były również bardzo burzliwe. Odbywały się wiece i manifestacje, powstał Obywatelski Komitet Obrony Państwa, który zachęcał radomian do wstępowania do Armii Ochotniczej. Mieszkańcy wpłacali też pieniądze na rzecz Skarbu Narodowego, oddawali złote monety, biżuterię a także walutę. O Lwów w wojnie z Ukraińcami i później w trakcie wojny polsko-bolszewickiej walczyło ponad tysiąc młodych radomian. Z Radomia do Lwowa jechali głównie uczniowie i studenci. W walkach o Lwów zginęło czterech oficerów i 59 szeregowych z radomskiego 24. pułku piechoty.
Więcej o roku 1920 w Radomiu – na stronie Resursy Obywatelskiejhttp://www.resursa.radom.pl/?d=NASZA%20HISTORIA