Jak ubezpieczyć samochód nie wychodząc z domu?

20 marca 2020

We współczesnym świecie coraz więcej spraw można załatwić przez internet. Nie trzeba już wychodzić z domu, jechać, a potem czekać na swoją kolej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku ubezpieczenia samochodu. Wystarczy włączyć komputer lub skorzystać ze smartfona, by w parę minut znaleźć polisę dla auta.

    Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń? W świecie łatwego dostępu do internetu wybieranie się do przedstawiciela ubezpieczeniowego traci sens. O wiele łatwiej dokonać wyboru polisy korzystając z kalkulatora ubezpieczeń. Ubezpieczenie samochodu obliczysz na Mubi. To prosty, szybki i wygodny sposób na znalezienie taniej i dopasowanej do Ciebie oferty. Co ważniejsze taka decyzja pozwoli Ci zaoszczędzić czas - całą procedurę wykonasz w domu, siedząc wygodnie w fotelu. Jednocześnie oszczędzisz pieniądze, ponieważ szybko otrzymasz zestaw najlepszych ofert ubezpieczeń. Dodatkowo możesz szybko zapoznać się z OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) w przypadku wyboru AC. Znajdziesz w nim dokładny opis ubezpieczenia - zwróć szczególną uwagę na wyłączenia i zakres ochrony. Jakie dane trzeba podać? Zanim zaczniesz przeglądać oferty przygotowane dla Ciebie, musisz podać kilka informacji na swój temat oraz tych związanych z samochodem, który chcesz ubezpieczyć. To właśnie na ich podstawie obliczone zostaną ceny polis. Warto więc jak najdokładniej wypełnić zestawienie. Co musisz w nim konkretnie podać?  
  •  Dane dotyczące samochodu. Wpływ na cenę ubezpieczenia ma rok produkcji auta, typ silnika, czyli jego pojemność oraz rodzaj paliwa. Zostaniesz zapytany także o liczbę drzwi, przebieg oraz datę pierwszej rejestracji. Ważne będzie także, jak długo jesteś właścicielem samochodu oraz gdzie go parkujesz. Ta ostatnia kwestia ma znaczenie przy wykupywaniu autocasco.
  • Dane na temat właściciela. W tej sekcji sprawdzane jest doświadczenie kierowcy. Dlatego padają w niej pytania o wiek oraz datę uzyskania prawa jazdy. Ponieważ w dużych miastach łatwiej o stłuczkę, to będziesz musiał podać miejsce zameldowania. Zwróć uwagę, że nieobowiązkowe jest podawania imienia i nazwiska, numeru PESEL, numeru telefonu czy numeru rejestracyjnego pojazdu.
  • Dane dodatkowe. Jeśli jesteś współwłaścicielem pojazdu, to będziesz proszony o podanie danych pozostałych współwłaścicieli. Jeśli użyczasz swój samochód osobie poniżej 26. roku życia, to należy to także zaznaczyć. Istotna przy tworzeniu oferty polisy jest także historia ubezpieczenia, czyli okres, od kiedy kupujesz OC i AC oraz ewentualne dotychczasowe wyrządzone szkody.
Obowiązkowe OC Korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, można znaleźć różnego rodzaju polisy komunikacyjne. Znajduje się w nim między innymi porównywarka OC, czyli obowiązkowego ubezpieczenia pojazdu. Pamiętaj, że za jego brak przewidziane są bardzo dotkliwe kary. Już 2 tygodnie braku ubezpieczenia OC wiąż się z karną opłatą w wysokości 5400 złotych dla właściciela samochodu osobowego. Nie ma więc sensu ignorować tego nakazu, zwłaszcza że możesz znaleźć polisy w cenie kilkuset złotych. Przykładowo w lutym 31-letni mężczyzna znalazł ubezpieczenie popularnej Skody Fabii za 400 zł. Ubezpieczenie OC chroni Cię od odpowiedzialności cywilnej w przypadku, gdy będziesz sprawcą wypadku lub kolizji. Zaistniałe szkody materialne i szkody związane z uszczerbkiem na zdrowiu osób uczestniczących w wypadku zostaną pokryte z Twojej polisy. Niestety nieostrożna jazda wiąże się z podwyższeniem składki OC. Dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne Jeśli jesteś sprawcą kolizji, to osoby i mienie osób poszkodowanych chroni Twoje OC. A co w przypadku, gdy chcesz zabezpieczyć także siebie i swój samochód? Warto wykupić wtedy autocasco. Aby oszczędzić, najlepiej wybrać ofertę AC w pakiecie z OC. Co ważniejsze autocasco chroni także przed innymi rodzajami szkód, takimi jak kradzież samochodu, zniszczenia wywołane przez warunki pogodowe czy wandalizm. Jednak przed wykupieniem AC zapoznaj się z OWU, by poznać zakres ubezpieczenia. Dodatkowym, ale również bardzo przydatnym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest assistance. Zapewnia ono wsparcie na wypadek awarii samochodu. Ubezpieczyciel udostępnia wtedy samochód zastępczy, lawetę oraz pomoc na miejscu zdarzenia. W przypadku wykupienia assistance za granicę można liczyć na pomoc tłumacza. W poważniejszych zdarzeniach drogowych może dojść do uszkodzenia ciała kierowcy i pasażerów. Na taki wypadek warto się przygotować. Opcjonalne ubezpieczenie NNW pozwoli Ci na uzyskanie dodatkowego odszkodowania w razie problemów zdrowotnych. Istnieją także ubezpieczenia komunikacyjne, których zakres dotyczy poszczególnych elementów samochodu. Możesz wykupić ubezpieczenie szyb. W końcu bardzo łatwo o uszkodzenie tej części auta - wystarczy lecący z dużą prędkością kamyk lub spadająca gałąź. Ceny przednich szyb są wysokie, a jazda z pękniętą szybą jest karana. Można także ubezpieczyć opony na wypadek przebicia. Niefortunne najechanie na śrubę, gwóźdź lub rozbitą butelkę szybko kończy się przymusową wizytą u wulkanizatora. Nie mówiąc już o wjechaniu w dziurę i zniszczeniu całego koła.
Tags