Jerzy Jarniewicz, poeta niezwykły. Spotkanie z laureatem Nike we Wsoli

14 stycznia 2023

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli zaprasza w niedzielę, 15 lipca o godz. 17 na spotkanie literackie z Jerzym Jarniewiczem – poetą, eseistą, tłumaczem, ubiegłorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike. To pierwsze wydarzenie organizowane przez placówkę w tym roku.

 

Jerzy Jarniewicz (fot Materiały prasowe/MWG Wsola)

 

Rok 2023 to pierwszy rok z dwóch lat jubileuszowych – w 2023 przypada dziewięćdziesiąta rocznica debiutu Witolda Gombrowicza. W 1933 roku w wydawnictwie Rój ukazał się "Pamiętnik z okresu dojrzewania" – zbiór opowiadań autorstwa późniejszego laureata Międzynarodowej Nagrody Wydawców. W roku 2024 zaś świętować będziemy 120 rocznicę urodzin Gombrowicza.

- Mamy nadzieję, że te jubileusze będą pretekstem do ważnych wydarzeń literackich, teatralnych i artystycznych. Mamy bogate plany, będziemy o nich informować, gdy marzenia skonfrontujemy z możliwościami ich sfinansowania – zapowiada Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.     

Pierwsze z tych wydarzeń w niedzielę 15 stycznia. Gościem muzeum będzie Jerzy Jarniewicz, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany poeta, krytyk literacki, eseista i tłumacz. Jerzy Jarniewicz ma na swoim koncie kilkanaście tomów wierszy, kilkanaście książek eseistycznych poświęconych kulturze i kontrkulturze brytyjskiej, angielskiej czy amerykańskiej, a także kilkadziesiąt przekładów literackich. Tłumaczył m.in. Jamesa Joyce, Philipa Rotha, Umberto Eco, Ursulę Le Guin. Był wieloletnim współpracownikiem pisma „Literatura na świecie”. W ubiegłym roku, za swój najnowszy tom wierszy Mondo cane, otrzymał Nagrodę Literacką Nike. Z poetą będzie rozmawiała Anna Spólna.

- Skoncentrujemy się na tym najnowszym tomie wierszy, ale rozmawiać będziemy także o całej twórczości Jerzego Jarniewicza i o jego dokonaniach translatorskich, bowiem jego wrażliwość poetycka zdecydowanie kształtowała się i kształtuje także poprzez to, jakich autorów tłumaczy i jakich czyta – mówi Anna Spólna. Jak dodaje, Jerzy Jarniewicz jest poetą pod wieloma względami niezwykłym i bardzo odważnym. Zdaniem badaczki to, co szczególnie wydaje się odświeżające i niezwykłe w jego wierszach, zwłaszcza ostatnich, to jest takie spojrzenie na kondycję człowieka i świata, a także mężczyzny i świata, które przełamuje tradycyjne podziały na to, co męskie i niemęskie, na to, co wypada a czego nie wolno, na to, co jest w mediach i w mediach społecznościowych normą, a co jest przekroczeniem tej normy.

Wstęp na spotkanie wolny. Jak zawsze chętnych do udziału w tej rozmowie zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjedzie z przystanku Chrobrego / Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godz. 16.20. Powrót po spotkaniu, tym samym autobusem.

 

Tags