Katakumby w kościele garnizonowym? Prace remontowe wstrzymane

9 listopada 2020

Niecodziennee odkrycie w kościele garnizonowym. W trakcie prowadzonych tam prac remontowych ukazały się nieznane dotychczas pomieszczenia. Niewykluczone, że są to katakumby, które znajdowały się w należącej do obrządku wschodniego cerkwi – poprzedniczce dzisiejszej świątyni. 

   

Jak poinformował Radio Plus Radom proboszcz parafii pw. św. Stanisława Biskupa ppłk ks. Kryspin Rak odkryte pomieszczenie nie było ujęte w inwentaryzacji kościoła. Sprawa została zgłoszona do konserwatora zabytków, który wstrzymał prace.

Konserwator zabytków w Radomiu Witold Bujakowski podkreśla, że aby przeprowadzić badania, trzeba by na temat warunków technicznych odkrytych pomieszczeń, wypowiedzieli się specjaliści.

Służby konserwatora nie wykluczają, że odkryte pomieszczenia mają związek z przebudową kościoła w okresie międzywojennym.

Pierwotnie kościół garnizonowy był cerkwią p.w. św Mikołaja, wybudowaną w 1902 roku według projektu Wiktora Syczugowa, zmodyfikowanego przez innego rosyjskiego architekta M. Prieobrażeńskiego. W 1918 roku cerkiew została przejęta przez Wojsko Polskie. Zniszczona podczas działań wojennych budowla miała być przebudowana na Muzeum Ziemi Radomskiej. Zwyciężyła jednak koncepcja przebudowy świątyni na kościół garnizonowy.

Przebudowa miała miejsce w latach 1925–1930. Autorem tej przebudowy był radomski architekt Kazimierz Prokulski. 5 października 1930 roku biskup polowy Wojska Polskiego ks. Stanisław Gall dokonał uroczystej konsekracji kościoła garnizonowego poświęconego czci Patrona Polski Św. Stanisława Szczepanowskiego, Biskupa i Męczennika.

bdb

Tags