Reklama
Reklama
Reklama

Kotwica, Prudential i oczywiście Baczyński. Mural na budynku VII LO upamiętnia Powstańców Warszawskich

1 października 2024

Jeszcze rano stały tu ostatnie elementy rusztowania, a już w południe było uroczyste odsłonięcie. Mowa o muralu, który zdobi już VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Dzieło powstało z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego.

Mural poświęcony Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu


Mural, który powstał na jednej z frontowych ścian budynku radomskiego liceum przy ul. Warszawskiej to jeden z trzech zwycięskich projektów w krajowym konkursie pt. "Dumni z powstańców". Dzisiaj nastąpiło jego uroczyste odsłonięcie. Wydarzenie poprzedził spektakl pt. "Człowiek, który chciał żyć drugi raz”, a zaprezentowała go szkolna grupa teatralna właśnie z VII LO. Powstał on w oparciu o dwa wymiary - przeszłość i współczesność, dlatego znalazło się tu tak wiele elementów: występów wokalnych czy na fortepianie, scenek rodzajowych, deklamacji, rapowych wstawek czy prezentacji zdjęć z Powstania Warszawskiego (unowocześnionych, bo w kolorze). W dniach poprzedzających odsłonięcie odbyły się także konkursy, czy gra terenowa dla uczniów liceum.

I właśnie wszystkie te składowe, poza oczywistym muralem, zostały docenione przez komisję konkursową. A zadanie było niełatwe, bo wybór był spośród 100 nadesłanych prac przez szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z całego kraju. - Oceniając zgłoszenia braliśmy pod uwagę zarówno aspekty estetyczne, poprawność merytoryczną, ale też to, w jaki sposób szkoła uzasadniła swój wybór. Tutaj tematem naturalnym była postać Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, patrona szkoły – wyjaśnia Katarzyna Kazimierczak, przedstawicielka kampanii społecznej„BohaterON – włącz historię” upamiętniającej Powstańców Warszawskich. - Zarówno gra terenowa, przedstawienie, jak i sama oficjalna uroczystość zostały przez szkołę ujęte, i to nam się spodobało.

Kotwica, Prudential i poeta pokolenia Kolumbów

Projekt wsparł radomski grafik komputerowy Jan Zarychta, który całość stworzył w oparciu o materiały wybrane przez szkołę. Samo malowanie trwało trzy dni. - Ekipę do tego zapewnili organizatorzy konkursu. Prace zakończyły się w sobotę, a dziś rano zostały zdemontowane ostatnie elementy rusztowania, zatem to świeża sprawa – mówi Beata Falińska, dyrektorka VII LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Symbole zawarte w projekcie mają szczególne znaczenie. Jak choćby budynek Prudentialu, zajmujący większą część malowania, który jest znakiem zniszczonej stolicy z czasów Powstania Warszawskiego. - Zniszczona kotwica powstańcza przywołuje skojarzenie z czasów okupacji, gdy znak ten funkcjonował w różnych przestrzeniach miasta i symbolizował nadzieje Polaków na odzyskanie wolności oraz podtrzymywał ducha narodu. Barwy narodowe wpisują się w ruiny budynku i sylwetkę Baczyńskiego – wyjaśniał podczas uroczystości historyk Mateusz Klimek. - Nawiązują też do historii naszego kraju, a wartości, które z nimi korespondują, są silnie związane z postacią Baczyńskiego oraz całego jego pokolenia, które mogą być wzorem dla współczesnych. Powstańcy swoim życiem i bohaterstwem w czasie próby uczą nas szacunku do wolności, życia i ojczyzny. Mural jest pierwszym o tematyce Powstania Warszawskiego w radomskiej przestrzeni niemieckiej.

Drugi mural

Sztuka uliczna także może skłaniać do refleksji, a ta, która nawiązuje do dramatycznych wydarzeń z przeszłości, przypomina, że czasy pokoju nie są nam dane raz na zawsze. - Takie dni jak dzisiaj upamiętniają wszystkich tych, którzy w imię wolności, w imię niepodległości, w imię przyszłości swojej i naszej, oddal Ojczyźnie to, co mieli najcenniejsze. Własne życie – mówił z kolei Patryk Fajdek, wicewojewoda mazowiecki.

Konkurs „Dumni z Powstańców był zorganizowany po raz pierwszy, a współfinansowało go Muzeum Historii Polski z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

To drugi mural, który zdobi budynek szkoły. Pierwszy pt. „Kobieta z faunem” znajduje się na zewnętrznej ścianie od strony ul. Warszawskiej. Namalował go Arkadiusz Andrejkow. Powstał z okazji 100. rocznicy śmierci malarza, aby uczcić jego twórczość i przypomnieć mieszkańcom o związku Malczewskiego z Radomiem, gdzie się urodził.

Sas

Tags