Minister zdrowia: Zawieszenie dyrektora RSS zasadne. Szpital tymczasowy ma być gotowy 18 marca
Minister zdrowia Adam Niedzielski podtrzymuje opinię, że zawieszenie w obowiązkach Marka Pacyny, dyrektora Radomskiego Szpitala specjalistycznego było słuszne. „Najlepszy dowód zasadności decyzji o wprowadzeniu pełnomocnika do szpitala miejskiego w Radomiu – pierwsi pacjenci będą przyjmowani od 20 marca” – napisał na Twitterze szef resortu.
Niedzielski powołał się na wczorajszą informację rzecznika ministerstwa Wojciecha Andrusiewicza, który przekazał, że przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Radomiu przyspieszyły i jeszcze przed 20 marca placówka będzie gotowa do przyjęcia pierwszych pacjentów. Andrusiewicz dodał, że w piątek, 12 marca zakończyły się odbiory prac adaptacyjnych i budynek szpitala tymczasowego w jego siedzibie przy ul. Narutowicza spełnia już wszystkie niezbędne wymogi, aby mogli być w nim być leczeni pacjenci.
Pełnomocnik czeka na wpis
Rzecznik poinformował także, też, że Andrzej Cieślik ustanowiony pełnomocnikiem ministra zdrowia do kierowania Radomskim Szpitalem Specjalistycznym wystąpił z wnioskiem do wojewody mazowieckiego o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL). Gdy taki wpis stanie się faktem, w Radomiu odbędzie się wizytacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzecznik podał, że "16 i 17 marca ma nastąpić przejęcie w użyczenie wyposażenia szpitala od inwestora, czyli Totalizatora Sportowego".
Jako prawdopodobną datę przyjęcia pierwszych pacjentów do szpitala tymczasowego Andrzej Cieślik podał czwartek, 18 marca.
Rozmowy z lekarzami trwają
Jak wynika z informacji resortu, w ciągu ostatnich dni skompletowany został już cały personel pielęgniarski i pomocniczy. Zapewniona jest również kadra lekarska na pierwsze dni działalności szpitala. Cały czas prowadzone są rozmowy z kolejnymi lekarzami. - Jak widać w ciągu dwóch - trzech dni można osiągnąć rzeczy nieosiągalne przez ostatnie tygodnie. Działania powołanego przez ministra zdrowia pełnomocnika są dość wyraźnym poświadczeniem, że w tym przypadku sprawy pacjentów wygrały z polityką i lokalnymi kłótniami - ocenił Andrusiewicz.
W szpitalu tymczasowym docelowo ma być 100 łózek, przy czym 80 w części centrum rehabilitacji przy ul. Narutowicza, a 20, respiratorowych, w budynku głównym RSS. W pierwszym okresie działalności uruchomione zostaną dwa moduły, każdy po 28 łóżek. Jeśli chodzi o łóżka intensywnej terapii, będzie ich 10. Gdy potrzeby się zwiększą, szpital będzie mógł uruchamiać kolejne moduły.
Radni zaskarżą?
Przypomnijmy: w miniona środę minister zdrowia zawiesił w pełnieniu obowiązków dyrektora Marka Pacynę. Zarzucił mu niewykonywanie poleceń wojewody mazowieckiego oraz opóźnienia w przygotowaniu szpitala tymczasowego, chociaż za jego organizację odpowiedzialny jest Totalizator Sportowy. Marka Pacynę broni prezydenta Radomia Radosław Witkowski, który przekonuje, że szef RSS wykonywał swoje zadania "na szóstkę" wzorowo przeprowadzając szpital przez rok trwającej pandemii. Podobnego zdania są radni Koalicji Obywatelskiej, którzy wystąpili o zwołanie w tej sprawie nadzwyczajnej sesji rady miejskiej. Odbędzie się ona jutro, w poniedziałek o godz. 16. Radni mają głosować nad zaskarżeniem decyzji ministra zdrowia do sadu administracyjnego.
bdb