Nagroda Literacka Miasta Radomia. Za książkę o naszych lękach oraz za wywiady z pisarzami
Agnieszka Jelonek za książkę „Koniec świata, umyj okna” (wydawnictwo. Cyranka) w kategorii literackiej, a Michał Nogaś za książkę „Z niejednej półki. Wywiady” (wydawnictwo Agora) – w naukowej/popularno-naukowej zostali laureatami Nagrody Literackiej Miasta Radomia 2021.
Gala wręczenia nagrody z udziałem nominowanych i laureatów odbyła się w sobotni wieczór w Resursie. - To bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta, dla naszej kultury, dla naszych mieszkańców. Każda kolejna edycja nagrody, którą przyznajemy od 2009 roku pokazuje, że Radom i region, a także jego historia i teraźniejszość, mogą być wspaniałą inspiracją i tematem literackim. To też okazja, by pokazać, że radomianie wnoszą do polskiej literatury i nauk humanistycznych bardzo wiele. Bardzo dziękuję organizatorom nagrody oraz gratuluję wszystkim uczestnikom, zwłaszcza laureatom Nagrody – mówił podczas gali prezydent Radosław Witkowski.
Wygłaszając laudację przewodniczący jury prof. Arkadiusz Bagłajewski z UMCS podkreślał, że współczesna proza często oddaje głos ludziom samotnym, cierpiącym, zmagającym się z różnego rodzaju, w których "ja" ulega dezintegracji. - Ucieka przed światem i sobą samym. Dokąd? W głąb siebie, w przepastne krainy lęku nieoczekiwanie wyzwalającym w codziennym życiu. Kameralna, oparta na konsekwentnie utrzymanych kameralnych rejestrach proza Agnieszki Jelonek opowiada o takich właśnie sytuacjach. Bohaterkę książki nawiedzają ataki paniki. Kiedy się pojawią, wywracają życie bohaterki do góry nogami. Monolog Alicji pozwala nam uczestniczyć, czy może raczej towarzyszyć w życiu na opak - opisywał profesor. Podkreślał, że "Alicja jest człowiekiem XXI stulecia, ale jej sytuacja jest także metaforą lęków współczesnego człowieka zawieszonego między tajemnicami wewnętrznego >ja<, a kolekcjonerskim doświadczeniem branży". - Zamknięta w kleszczach paniki, bohaterka prozy Agnieszki Jelonek stara się wszakże pomóc innym nomadom współczesnego świata. Jakże aktualnie wybrzmiewa dziś ten wątek powieści związany z wolontariatem, pomocą uchodźczyniom. Bohaterka pozostaje jednak sama ze swą chorobą, która jej nie opuszcza - mówił przewodniczący jury.
Prof. Bagłajewski podkreślał, że Michał Nogaś napisał książkę intrygującą. - Jej tytuł wskazywałby na rozmowy z pisarzami. I to są rozmowy z pisarzami - mieszkankami i mieszkańcami całego świata. Będąc zbiorem wywiadów jest tom Nogasia czymś, co poza tak wąsko rozumianą charakterystykę gatunkową wykracza, stając się wielogłosem pisarzy. Układa się w kompendium współczesnej literatury ukazywanej z perspektywy globalnej. To z punktu widzenia czytelnika przekraczanie granic - tłumaczył. Jak podkreślał prof. Bagłajewski, jury doceniło też metodę pracy Nogasia. - Potrafi zadać takie pytania, że to, co zostało już napisane, w wypowiedzi znalajduje nowe uzasadnienie - wyjaśniał.
W imieniu laureatki dyplom i 10 tys. złotych odebrali rodzice: Marianna Kotowska-Jelonek i Wiesław Jelonek. Sama laureatka pojawiła się na nagraniu wideo. Zwróciła się do tych, którzy próbują pisać. - Żeby mieli na uwadze, że wszystko się zmienia i zawsze można osiągnąć swój cel - apelowała.
- Bardzo bym się źle czuł, gdybym się tą nagroda nie podzielił. Więc się podzielę z grupą Granica, która walczy o to byśmy pamiętali o tym, czym jest człowieczeństwo - zadeklarował z kolei Michał Nogaś.
Przypomnijmy: Nagroda Literacka Miasta Radomia przyznawana jest co dwa lata za książki związane z miastem lub regionem radomskim poprzez tematykę lub osobę autora.
bdb