Nowoczesny sprzęt dla Radomskiego Szpitala Specjalistycznego. Oddział urologiczny dostał laser tulowy
Można przy jego pomocy kruszyć duże kamienie m.in. w nerkach, co daje olbrzymi komfort w endoskopowym leczeniu pacjentów i szybszym ich powrocie do zdrowia. Z kolei lekarze mogą przeprowadzać zabiegi dokładniej i szybciej, co zmniejsza ryzyko powikłań. Nowoczesny sprzęt – laser tulowy – trafił właśnie na oddział urologiczny Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
Bez lasera nie udałoby się
- Laser tulowy obecnie jest uważany za najnowocześniejszy. Zabiegi otwarte w leczeniu kamicy dróg moczowych praktycznie nie występują - 95 proc. z nich przeprowadzanych jest endoskopowo, bez lasera nie udałoby się tego zrobić. Dzięki unikalnej długości fali lasera tulowego możliwe jest rozkruszanie kamieni w nerkach, moczowodach oraz pęcherzach moczowych, co dawniej wymagało przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego. Oprócz tego, laser ten może być wykorzystywany do resekcji gruczołu krokowego, czyli w przeroście łagodnym prostaty, a zwłaszcza w enukleacjach, czyli wyłuszczaniu bardzo dużych gruczolaków, które zawsze były wskazaniem do tzw. operacji open (otwartej) - tłumaczy dr nauk medycznych Cezary Torz, kierownik oddziału urologicznego z pracownią litotrypsji im. dr. Zenona Wasilewskiego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
10 mln zł od marszałka
Zakup lasera był możliwy, dzięki wsparciu samorządu województwa, który w ubiegłym roku przyznał szpitalowi 10 mln zł. Laser tulowy kosztował milion złotych.
- Od samego początku byłem przekonany, że te środki zostaną dobrze wykorzystane. Z podziwem patrzę na wszystkie plany inwestycyjne oraz modernizacyjne w RSS i trzymam kciuki za ich realizację. Współpraca pomiędzy samorządem województwa mazowieckiego a władzami Radomia układa się w sposób właściwy i mam nadzieję, że to nie ostatnie dofinansowanie, które trafia do miasta - podkreśla Rafał Rajkowski, wicemarszałek województwa mazowieckiego.
Będą remonty oddziałów
Zaprezentowany dzisiaj dziennikarzom laser to jeden z wielu niezbędnych zakupów dla szpitala. - Udało nam się wymienić dwie windy, dokonaliśmy drobnych remontów. W planach mamy kolejne, w tym oddziałów: chirurgii ogólnej oraz szczękowo-twarzowej. Powstaje także nowa sala endoskopowa dla potrzeb urologii, również dzięki wsparciu finansowemu od samorządu województwa mazowieckiego - mówi Barbara Łopyta, dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.
bdb, kat
Zdjęcia: Radomski Szpital Specjalistyczny