Nowy sezon w Teatrze Powszechnym. Premiera „Dekoratora” i festiwal Gombrowiczowski

12 września 2022

XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski to najważniejsze wydarzenie w nowym sezonie artystycznym w radomskim Teatrze Powszechnym. Ale będą także premiery nowych spektakli, występy gościnne zespołów z Polski i Japonii, koncerty, spotkania ze znanymi już i lubianymi przedstawieniami.

 

O nowym sezonie dyrektor Potocka mówiła podczas konferencji prasowej. Na zdjęciu również: wiceprezydent Mateusz Tyczyński (z lewej) i nowy zastępca dyrektora teatru d.s. technicznych Piotr Pawlik

 

- Oficjalnie zaczynamy 25 września premierą spektaklu „Dekorator” według tekstu Donalda Churchilla, w reżyserii Pawła Pitery, ale wcześniej będziemy grać także spektakle przedpremierowe - zapowiada dyrektor teatru Powszechnego w Radomiu Małgorzata Potocka.

„Dekorator” to farsowa perełka brytyjskiego humoru. Pewna pani ma kochanka. Na trop afery wpada zazdrosna żona i grozi, że zawiadomi o wiarołomstwie męża rywalki. Tylko męża nie ma akurat w domu… ale jest inny mężczyzna, Walter – pokojowy malarz, niespełniony aktor, który lubi ubarwiać rzeczywistość. Przedstawia się swojej chlebodawczyni jako „dekorator“. Pan gaduła będzie miał nie lada wyzwanie – czy uratuje damę w opałach, a przynajmniej jej małżeństwo...? Jaką rolę odegra w całej aferze?

Powrót na afisz

Na afisz powrócą także znane i lubiane spektakle. Pierwsze przedstawienie po letniej przerwie zobaczymy już 16 września. To „Szalone nożyczki”, niezwykle lubiana i zabawna komedia kryminalną, w której to widzowie piszą zakończenie.

Nieustającym powodzeniem cieszy się również „Pomoc domowa”, w której w tytułowej roli na scenie zobaczymy dyrektor Małgorzatę Potocką. Tydzień później na afisz powróci niezwykle aktualna komedia Moliera „Tartuffe, czyli Świętoszek” w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Paryska prapremiera tego tekstu, ponad 350 lat temu, zakończyła się skandalem i zakazem wystawiania sztuki. Dziś „Tartuffe” nie budzi już takiego oburzenia (czy na pewno?), jednak siła tego tekstu nie zmalała – wciąż niezwykle trafnie punktuje fałszywą religijność i hipokryzję, jest lustrem, w którym odbija się rzeczywistość.

Teatr nie zapomniał również o najmłodszych widzach. Na scenie Fraszka zobaczymy uwielbianą przez dzieci wspaniałą historię „Roszpunki”. Dowcipna opowieść o królewnie więzionej w wysokiej wieży, którą uwolnić może tylko Książę. A jedynym sposobem dostania się do komnaty królewny Roszpunki są jej długie włosy. To także zabawa w teatr dla całej rodziny.

Wyjazdy i przyjazdy

18 września teatr zaprezentujemy spektakl „Ferdydurke” w reżyserii Aliny Moś-Kerger w dość nietypowym, a nawet zaskakującym miejscu, czyli w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

- Będą do nas przyjeżdżać nie tylko komedie, czy farsy. Chcę zapraszać wybitne przedstawienia, aby nasi widzowie mieli okazję oglądać wydarzenia kulturalne z całej Polski. I teraz mamy ku temu wszystkie możliwości - zapewnia dyrektor Potocka, mając także na myśli to, że przy teatrze będzie budowana rampa. Jej brak uniemożliwiał wystawianie sztuk teatrów, które przywoziły ogromne dekoracje. - Rozmawiam z Teatrem Polskim, Teatrem Wybrzeże, Starym Teatrem i Bagatelą w Krakowie, aby mogły przyjeżdżać do nas np. na weekendy - mówi Małgorzata Potocka.

W październiku (4, 5) zagości w Radomiu The ChitenTheatre z Kioto ze spektaklem „Gracz” w ramach InlanDimensions International ArtsFestival 2022 – euroazjatyckiego festiwalu teatralnego. - „Gracz” to adaptacja tekstu Fiodora Dostojewskiego. Myślę, że to będzie wielkie wydarzenie, trzeba będzie to zobaczyć, bo bardzo rzadko możemy teatr japoński oglądać - zaprasza dyrektor "Powszechnego".

Święto teatru

8 – 15 października to czas wielkiego święta teatru – XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski, podczas którego wystąpią m. in. Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, Teatr Ludowy w Krakowie, Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie, Teatr Culitos z Buenos Aires, Teatr Simul z Tokio oraz mistrzowie sceny Andrzej Seweryn i Mikołaj Grabowski z „Dziennikami”. Teatr Powszechny w Radomiu zaprezentuje dwa spektakle „Zbrodnię z premedytacją” w reżyserii Błażeja Peszka (premiera 8 października) oraz „Tancerza” w reżyserii Kingi Dębskiej. Po każdym spektaklu odbędą się rozmowy z artystami, które będą streamingowane w internecie. Festiwal uświetnią wystawy, występ Teatru Resursa oraz debata literacka „Jak wmieszać się w literaturę”.

Koncerty i nie tylko

Poza wystawianiem sztuk teatr nadal zamierza prowadzić działalność edukacyjną, organizować warsztaty oraz spotkania z dobra literaturą i dobrą muzyką. 27 września zaprasza na koncert Pink Freud – zespołu założonego w 1998 roku przez Wojciecha Mazolewskiego – gitarzystę basowego i kompozytora. Repertuar grupy wyrasta poza tradycyjną definicję muzyki jazzowej i stanowi eklektyczna mieszankę klasycznej improwizacji, elektronicznego brzmienia, drum’n’bass i jungle, a także punkowej energii.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags