Ogólnopolska konferencja naukowa na UTH. Dyskutowano o samorządzie terytorialnym

26 listopada 2020

 ,,Samorząd terytorialny – dawniej i dziś” – to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która obyła się na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju konferencję przeprowadzono w trybie zdalnym za pośrednictwem platformy MS Teams.

 

 

Organizatorami wydarzenia była Katedra Prawa Administracyjnego i Nauki o Administracji Wydziału Prawa i Administracji UTH w Radomiu oraz Studenckie Koło Naukowe Administratywistów ,,SKAUTH”.

-  Rok 2020 jest Rokiem Samorządu Terytorialnego. Należy podkreślić, że pierwsze wolne wybory samorządowe odbyły się 27 maja 1990 roku i zapoczątkowały proces reaktywacji samorządu terytorialnego, zakończonego osiem lat później, w związku z utworzeniem dwóch pozostałych szczebli samorządu tj. powiatowego oraz wojewódzkiego - przypomina Emilia Gulińska z Katedry Prawa i Administracji radomskiego uniwersytetu. Jak podkreśla, celem konferencji było przedstawienie uwarunkowań prawno-społecznych funkcjonowania samorządu terytorialnego, dyskusja w zakresie ewolucji instytucji samorządowych oraz analiza procesu zarządzania lokalnego oparta na etyce samorządowca.

Podczas obrad została przeprowadzona sesja ekspercka oraz trzy równoległe panele. Wszystkie sesje naukowe zostały zwieńczone dyskusjami.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele 23 ośrodków naukowych, m.in. z Olsztyna, Rzeszowa, Torunia, Łodzi, Lublina, Gdańska, Białegostoku, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Opola i Krakowa.

 

Tags