Pamiętacie wioskę indiańską na Ustroniu? Po wielu latach miasto chce ją reaktywować

6 marca 2024

Bawiły się na niej dzieci z całego Ustronia, a nawet z całego Radomia. Zachwycała maluchy i dorosłych. Do jej wykonania użyto przede wszystkim drewna. Teraz miasto chce przywrócić mieszkańcom osiedla nie tylko wioskę indiańską; będzie ona bowiem tylko częścią nowego parku.

 

Koncepcja jest gotowa (fot. Łukasz Wójcik/UM Radom)

 

 Chodzi o teren w obrębie ulic Kwiatkowskiego, Osiedlowej i al. Grzecznarowskiego. - Po pięciu latach starań i współpracy ze spółdzielnią jako miasto przejmujemy ten teren. To rezerwuar możliwości realizacji projektów zielonych w tej części miasta. Tak też zamierzamy wykorzystać ten teren. Miejska Pracownia Urbanistyczna już przygotowała koncepcję zagospodarowania tego terenu. Ona jest naprawdę bardzo ciekawa, w skrócie można ją opisać, że wioska indiańska powraca na Ustronie. Bo jednym z elementów zagospodarowania tego terenu jest przywrócenie wioski indiańskiej, którą mieszkańcy miasta pamiętają sprzed kilkunastu laty – wyjaśnia prezydent Radosław Witkowski.

W parku ma być także skatepark i górka saneczkowa.  -  To jest naturalne przedłużenie parku Ustronie. Tutaj nie powstanie żaden blok, nie mamy żadnych funkcji deweloperskich, będą to tereny zielone, a tak duże osiedle potrzebuje więcej terenu zielonego –zapewnia prezydent Witkowski.

Dlaczego reaktywacja wioski indiańskiej trwa tak długo? Przecież park i powrót do projektu pojawiły się  już w 2018 r.  - Wtedy Walne Zgromadzenie Członków Spółdzielni „Ustronie” zdecydowało się przekazać teren miastu. Wówczas jednak pojawiły się osoby roszczące sobie prawa właścicielskie do tego terenu. Zostali oni wywłaszczeni w latach 70., ale działki przejęto wówczas pod budownictwo mieszkaniowe, a nie pod park. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny w 2023 r. oddalił roszczenia. 29 lutego tego roku podpisano akt notarialny przekazania terenu miastu - tłumaczył Robert Chrobotowicz, wiceprezes SM "Ustronie" i radny rady miejskiej.. 

Na razie  nie wiadomo, skąd wziąć pieniądze na realizację inwestycji. Radosław Witkowski uważa, że, najbardziej prawdopodobne jest pozyskanie pieniędzy unijnych, w tym przede wszystkim z Krajowego Planu Odbudowy, bo takie właśnie zielone inwestycje z tego źródła będą finansowane.

bdb

Tags