Po co stosować odżywki białkowe? Odżywki i suplementy diety dla sportowców bez tajemnic

7 września 2022

Odżywki białkowe to jedne z najpopularniejszych suplementów diety dla sportowców i nie tylko. Postanowiliśmy sprawdzić czy odżywki i suplementy diety przydają się przy komponowaniu diety i czy mogą zastąpić zdrową żywność, czy jednak warto wybrać żywność konwencjonalną, mającą zapewniać gwarancję zdrowego i długiego życia

 

 

Czy dieta to zawsze wyrzeczenia? Czym jest dieta?

Niestety, słowo "dieta" okryte jest bardzo złą sławą - kojarzy się z ciągłymi wyrzeczeniami, ograniczeniami i koniecznością wprowadzenia coraz to nowych restrykcji żywieniowych. Tymczasem "dieta" to nic innego jak "sposób żywienia". Nawet żywiąc się wyłącznie pączkami i słonymi przekąskami - stosujemy pewną "dietę" - zwyczajową, nierozsądna i niezdrową, ale jednak. Głównym celem pozostaje by nasza "dieta" każdego dnia opierała się o solidne i zdrowe podstawy, zapewniając komfortowe życie i harmonijny rozwój organizmu, a także długą sprawność i umożliwiając osiąganie kolejnych celów.

Czy dieta bez suplementacji może się udać? Czy odżywki i suplementy diety dla sportowców są niezbędne dla każdego?

Z definicji suplementami mogą być środki, które wyłącznie uzupełniają, a nie zastępują urozmaiconą dietę. Zbilansowanie diety spełniającej wszystkie podstawowe założenia wyłącznie z użyciem odżywek i suplementów diety nie jest realnie możliwe. Byłoby także skrajnie nierozsądne - musimy pamiętać o tym, że "jedzenie w proszku", kapsułki czy tabletki z poszczególnymi składnikami diety wymagają nieporównywalnie mniejszego zaangażowania układu pokarmowego niż żywność konwencjonalna.

Czy zatem samo jedzenie wystarczy? Nie do końca. Owszem, prawidłowo zbilansowana dieta powinna stanowić podstawę, jednak w pewnych wypadkach niezbędna jest suplementacja. Sytuacjami wymagającymi suplementacji jest np. eliminacja produktów odzwierzęcych (witamina B12), okres ciąży (jod, DHA, kwas foliowy, witamina D), czy zamieszkiwanie terenów w których nasłonecznienie nie pozwala na prawidłową syntezę witaminy D przez cały rok - np. Polski. Nie znaczy to jednak, że mamy łykać "co popadnie". Sięgajmy po to czego w naszej diecie brakuje lub co rekomenduje się jako substancję do przyjęcia wraz z lekiem/suplementem.

Po co stosuje się odżywki białkowe?

Głównym celem wybory białka w proszku jest chęć maksymalizacji spożycia protein. Odpowiednia podaż białka wraz z dietą (niezależnie od tego czy pochodzi z odżywki czy pokarmów konwencjonalnych) pozwala zwiększyć tempo regeneracji, wspomagać uzyskiwanie pożądanych celów treningowych (poprawa przyrostu siły i masy mięśniowej, minimalizacja opóźnionej bolesności powysiłkowej - DOMS etc). Często odżywka białkowa jest także odpowiednikiem fit-deseru, który dostarcza niewiele kalorii, jest smaczny, a jednocześnie stanowi solidną pulę protein.

Jakie są podstawowe rodzaje odżywek białkowych

  • białka serwatkowe, tzw. whey protein (izolat białka serwatkowego, koncentrat białka serwatkowego, hydrolizat) - najpopularniejsze, świetne jakościowo, zazwyczaj dosyć tanie
  • albuminy jaja - nieco trudniej dostępne, dłużej wchłanialne niż białka serwatki
  • białka roślinne 

Jak sprawdzić czy potrzebuję odżywki w proszku?

Nie ma lepszej metody jak notowanie przez parę dni (lub regularnie, jeśli to dla Ciebie nie problem, np. za pomocą specjalnych, przystosowanych do tych celów, aplikacji) - spożywanych pokarmów i obserwacja jakich ilości protein dostarczasz każdego dnia. Znając zapotrzebowanie na białko - możemy porównać czy nasze spożycie jest 2ystarczające, czy też warto wspomóc się suplementem (lub dodatkową porcją białka z klasycznych produktów spożywczych).

Dla ułatwienia - średnie proponowane przedziały zapotrzebowania na proteiny kształtują się następująco:

  • przeciętny członek populacji - ok 0,9g białka/kg masy ciała
  • sportowcy wytrzymałościowi - ok. 1,3g/kg m.c.
  • sportowcy siłowi ok. 1,6-2g/kg m.c.

Warto wybrać białko o wysokiej zawartości % protein, dobrym stosunku ceny do jakości i smaku który będzie nam odpowiadał

Tags