Posłowie z komisji kultury w Radomiu. „Polityka obecnej ekipy wobec instytucji i środowisk twórczych jest zabójcza”

3 marca 2023

„Kultura w kryzysie” – tak zatytułowano debatę, która zgromadziła w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu liczne grono twórców, przedstawicieli środowiska związanego ze światem sztuki i sektorem kultury. Jest to cykl otwartych spotkań zainicjowanych przez posłów zasiadających w sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

 

Posłowie obejrzeli muzealne wystawy (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego/Radom)

 

Radom jest kolejnym miastem, gdzie spotykają się posłowie. - Rozmawiamy o kulturze, bo mamy takie wrażenie, my jako członkowie komisji kultury, że to jeden z najważniejszych tematów w naszym kraju. Bo nie będziemy społeczeństwem obywatelskim,  nie będziemy wolnym, silnym społeczeństwem w Unii Europejskiej, jeżeli zapomnimy, że kultura powinna być przez państwo, obywateli pielęgnowana, że instytucje kultury powinny mieć możliwość swobodnego działania, a artyści powinni mieć wolność twórczą - mówiła wicemarszałek sejmu Małgorzata Kidawa Błońska (Platforma Obywatelska).

Zdaniem posłanki Iwony Śledzińskiej-Katarsińskiej, także z powodów zewnętrznych, nastąpiła ogromna deprecjacja kultury. -  Ale również dlatego, że w tej chwili rządzi ekipa, która rozumie kulturę jako narzędzie tępej, bezczelnej propagandy. Polityka obecnej ekipy wobec instytucji kultury i środowisk jest zabójcza. Ona wygląda tak: dajemy swoim, by być na swoim i jeśli się jakaś instytucja nie podporządkowuje, to albo się zmienia dyrekcję, albo tworzy równoległą instytucję i tam idą pieniądze - zauważa parlamentarzystka. Dodaje, że rozmowa że posłowie rozmawiają z przedstawicielami środowiska, by nie tylko poznać jego problemy, ale także zorientować się, jakie zmiany są potrzebne w prawie, polityce finansowania i kadrowej. - Bo dyrektorzy instytucji kultury podlegają ogromnej fluktuacji politycznej. Jednym słowem: co trzeba zmienić, aby kulturę odpolitycznić, odpartyjnić, żeby z kultury wyplenić cenzurę i co zrobić, aby kultura stała się cenioną dziedziną życia społecznego - podkreśla Iwona Śledzińska-Katarsińskia. I podsumowuje: Może kulturą się wyborów nie wygrywa, ale bez kultury wyborów nie da się wygrać, a my chcemy je wygrać.

Do Radomia przyjechali posłowie: Krzysztof Mieszkowski (Dolny Śląsk), Piotr Adamowicz (Pomorze), Krzysztof Piątkowski (Łódź), Małgorzata Kidawa -Błońska (Warszawa), godpodarzy reprezentowali Joanna Kluzik-Rostkowska i Konrad Frysztak. Parlamentarzyści poza udziałem w debacie zwiedzili także Muzeum im. Jacka Malczewskiego, gdzie odbyło się spotkanie oraz Muzeum Historii Radomia. 

bdb

Tags