Powstanie monografia „Dzieje Radomia”. Na początek podpisano umowę
Jest już umowa na wydanie monografii „Dzieje Radomia”, którą podpisali dyrektorzy: Muzeum im. Jacka Malczewskiego Leszek Ruszczyk oraz Resursy Obywatelskiej Justyna Górska-Streicher. Czwarty, ostatni, tom wydawnictwa ukaże się za pięć lat.
Przypomnijmy: obie instytucje podjęły się opracowania i publikacji monografii naukowej. - Ostatnie tego typu opracowanie „Radom. Dzieje miasta w XIX i XX w.” powstało w 1985 roku. Od tego czasu – w świetle rozwoju nauk humanistycznych - zmieniło się socjologiczne czy antropologiczne spojrzenie na historyczne fakty związane z Radomiem, wiele białych plam z dziejów miasta udało się wypełnić, głównie dzięki badaniom zaangażowanych regionalistów. Jesteśmy dumni, że rozproszone i często mocno specjalistyczne informacje traktujące o dziejach grodu nad Mleczną uda się zebrać w rzetelnej, opracowanej przez zespół profesjonalistów monografii – podkreśla Justyna Górska-Streicher.
Przy pracach nad monografią udział weźmie prof. dr hab. Dariusz Kupisz, który zgodził się koordynować całość działań badawczych i wydawniczych. W ramach opracowywania monografii przeprowadzone zostaną pełne prace badawcze nad szeroko pojętymi dziejami Radomia, które zwieńczy czterotomowe wydawnictwo (razem około 1600 stron) pod roboczym tytułem „Dzieje Radomia”.
- Czterotomowa monografia powstanie dzięki współpracy samorządów: województwa mazowieckiego
i radomskiego. To duży sukces - uważa Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego".
W 2023 roku planowane jest wydanie dwóch tomów. Pierwsze 100 egzemplarzy będzie edycją limitowaną (numerowaną) wydaną specjalnie z okazji 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Tomy 3 i 4 powstaną do roku 2026 po zakończeniu kompleksowych badań –
Łącznie monografia to 1220 stron tekstu merytorycznego. Wraz z ilustracjami oraz indeksami zajmie łącznie 1600 stron w czterech tomach.
bdb,kat