Prezydent chce zrealizować inwestycyjny „plan B”. Pieniądze mają pochodzić z podwyższonego podatku od nieruchomości
Stawki podatku od nieruchomości w Radomiu nie były zmieniane od 2012 r. Teraz prezydent proponuje – po raz kolejny – je podnieść, tak by były realne. Z pozyskanych w ten sposób wpływów do kasy miasta zamierza zrealizować w przyszłym roku kilka ważnych inwestycji. Czy radni się na to zgodzą? Nadzwyczajna sesja rady miejskiej w środę dzisiaj po południu.
W 2021 r. Radosław Witkowski dwa razy "podchodził" do podatku od nieruchomości i składał radnym propozycje nowych stawek. Ale raz sam wycofał projekt, a potem radni głosami PiS nie zgodzili się go przyjąć. Sytuacja powtórzyła się niedawno, w listopadzie. Teraz prezydent przedstawia projekt po raz kolejny i od jego przyjęcia uzależnia realizację swojego "planu B", czyli wprowadzenia do budżetu na 2023 r. sześciu inwestycji.
"Górne granice stawek kwotowych podatku od nieruchomości na rok 2023 w stosunku do górnych granic stawek kwotowych podatku od nieruchomości z roku 2012 wzrosły o 40 proc." - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.
Prezydent proponuje, by wprowadzić następujące zmiany w zakresie stawek rocznych dotyczących: gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania - wzrost na poziomie 17 gr od 1 m kw powierzchni; gruntów pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku
publicznego przez organizacje pożytku publicznego – wzrost 15 gr od 1 m kw powierzchni; budynków mieszkalnych – wzrost o 18 gr od 1 m kw 2 powierzchni użytkowej; budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – wzrost o 3,70 zł od 1 m kw powierzchni użytkowej; budynków związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych (...) zajęte przez podmioty udzielające tych świadczeń – wzrost o 1,10 gr od 1 m kw powierzchni użytkowej; budynków pozostałych, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego – wzrost o 1,70 gr od 1 m2 powierzchni użytkowej.
W uzasadnieniu napisano również: "w projekcie uchwały stawki są dużo niższe od poziomu górnych stawek określonych przez Ministra Finansów na rok 2023".
Na drogi i szkoły
Miasto wyliczyło, że jeśli stawki opłat od nieruchomości zostaną podniesione, do budżetu Radomia wpłynie dodatkowych 16 ml 100 tys. zł. Prezydent proponuje, by przeznaczyć je na: budowę trasy N-S – od ul. Żeromskiego do ul. Energetyków – etap III (6 mln zł), budowę i przebudowę ulic w ramach tzw. czynów społecznych drogowych (5 mln zł), przebudowę skrzyżowania ul. Maratońska/ ul. Dębowa (3, 5 mln zł), budowę boiska wielofunkcyjnego o nawierzchni syntetycznej przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Tybla (1 mln zł), rozbudowę budynku dydaktycznego Zespołu Szkół Specjalnych i Placówek Oświatowych przy ul. Lipskiej (500 tys. zł), budowę sali do gimnastyki dla osób z niepełnosprawnością przy X LO im. Stanisława Konarskiego (100 tys. zł).
Nadzwyczajna sesja rady miejskiej, na której radni zdecydują, czy stawki zostaną podniesione, odbędzie się dzisiaj, 14 grudnia o godz. 16.
Bożena Dobrzyńska