W czwartek, 21 lutego, o godz. 16 w Bibliotece Głównej odbędzie się promocja książki prof. Grzegorza Motyki >Obywatel „Igła” – krawiec ze Skaryszewa. Analiza mikrohistoryczna kontrrewolucji wyklętych<. Jej bohaterem jest ppor. Tadeusz Zieliński ps. "Igła", jeden z najwybitniejszych dowódców partyzanckich polskiego podziemia niepodległościowego w regionie radomskim i kieleckim.

Książka została wydana pod koniec ubiegłego roku Warszawie przez Instytut Studiów Politycznych PAN.
„Igła” urodził się w 1927 roku w miejscowości Gaj w gminie Skaryszew. Był żołnierzem Armii Krajowej, dowódcą oddziału "Wolność i Niezawisłość" działającego w regionie radomskim i kieleckim. Uczestniczył w szeregu dużych bitew z oddziałami NKWD i KBW, m.in. w rozbiciu więzień w Kielcach i Radomiu. Był jednym z najbardziej zdeterminowanych w walce żołnierzy antykomunistycznego podziemia, z tego powodu nazywany był „nieugiętą bestią”. 24 czerwca 1948 roku został ranny w wyniku zamachu dokonanego przez ubeckiego agenta. Nie chcąc trafić do niewoli, odebrał sobie życie rozrywając się granatem.
Autor książki Grzegorz Motyka jest historykiem, politologiem, zajmuje się problematyką stosunków polsko-ukraińskich po 1939 roku oraz kwestią antykomunistycznego oporu w Europie Środkowej po 1944 r. Napisał m.in. >Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947<. (Kraków 2011), "Na białych Polaków obława. Wojska NKWD w walce z polskim podziemiem 1944-1953" (Kraków 2014), "Wołyń 43" (Kraków 2016).
Spotkanie odbędzie się w Bibliotece Głównej przy ul. Piłsudskiego 12 (s. 36).