Radomski uniwersytet buduje centrum naukowo-badawcze dla medycyny
15 kwietnia 2019
Centrum naukowo-badawcze na potrzeby kierunku lekarskiego zbuduje Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Obiekt powstanie na bazie dawnej hali sportowej przy ul. Chrobrego. Będzie kosztować ponad 32 mln zł i ma być gotowy już z końcem roku.
- W centrum zlokalizowanych zostanie szereg pracowni, m.in. rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej, systemu do badania kręgosłupa oraz układu kostnego, dwie wysokospecjalistyczne pracownie ultrasonografii - jedna do badań układu krążenia, druga - całego układu człowieka, a także sale dydaktyczne i seminaryjne - wymienia rektor UTH prof. Zbigniew Łukasik.
Uczelnia zamówiła już sprzęt, będzie dostarczony po zakupieniu budowy. - Obiekt ma służyć nie tylko badaniom naukowym, ale i pacjentom - we współpracy z poradnią uniwersytecką oraz szpitalami na Józefowie i przy ul. Tochtermana - dodaje prof. Łukasik.
Zakończenie prac planowane jest wprawdzie na marzec 2020 roku, ale rektor ma nadzieję, że prace zostaną zakończone już w grudniu.
Uzupełnieniem bazy dydaktycznej medycyny ma być prosektorium dla celów dydaktycznych budowane przez UTH w szpitalu na Józefowie.
- Ponad 26 mln zł z 36 mln, które będzie kosztować centrum badawcze pochodzi z obligacji, które emituje polski rząd, a które są przeznaczone dla uczelni na tego typu potrzeby inwestycyjne. Władze uczelni maja dużą swobodę w przeznaczaniu tych środków, ciesze się, że władze radomskiego uniwersytetu przeznaczyły te pieniądze w całości na budowę centrum - mówi Adam Bielan, wicemarszałek senatu i członek rady patronackiej UTH.
Podczas konferencji prasowej na UTH minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podkreślał, że rządowi zależy na rozwoju szkolnictwa wyższego nie tylko w dużych ośrodkach akademickich. - Równie ważne jest dla nas, aby rozwijały się takie dobre uczelnie jak Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny. Dlatego bardzo się cieszę z inwestycji, która ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia rozwoju kierunku lekarskiego - zapewniał wicepremier Gowin. Zaznaczył, że bez tej inwestycji trudno byłoby myśleć o kształceniu lekarzy na poziomie światowym. - A na takim poziomie lekarze są kształceni w Polsce, czego dowodem jest że polskie uczelnie medyczne posiadają certyfikacje amerykańskie, co oznacza, że lekarze wykształceni w Polsce mogą wykonywać ten zawód na całym świecie - zaznaczył Jarosław Gowin.
Bożena Dobrzyńska