Radomskie Dni Godności. Miasto rozmawia o Karcie Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym
7 czerwca 2018
Kolorowym, radosnym przemarszem przez miasto dzieci, młodzieży, ich rodziców i opiekunów rozpoczęły się dzisiaj XV Radomskie Dni Godności. To także początek konsultacji społecznych w sprawie Karty Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym, którą planuje wprowadzić miasto.
Wprowadzenie specjalnej karty zaaprobowali na ostatniej sesji radni. Radom jest drugim miastem w Polsce, gdzie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym będą mieć specjalne uprawnienia. - Jesteśmy miastem nowoczesnym, europejskim i wszyscy chcemy czuć się w nim dobrze, dlatego chcemy by ta karta była czymś, co pomoże pokonywać różne bariery i pozwoli wam aktywnie uczestniczyć w życiu Radomia. Aby ta karta dobrze działała, to wy musicie wypełnić jej treść - mówił prezydent Radosław Witkowski do uczestników przemarszu. Przekazał też symboliczny klucz do miasta na ręce uczniów Szkolnego Ośrodka Wychowawczego im. Janusza Korczaka. - Od dziś przez trzy dni Radom jest wasz - podkreślał prezydent.
- Już po raz piętnasty spotykamy się, aby przez trzy dni wspólnie się bawić. Ale tak naprawdę Dni Godności w naszym mieście trwają 365 dni w roku. To, co dzisiaj robimy w Radomiu, to w jaki sposób przygotowujemy nasze miasto do potrzeb osób niepełnosprawnych pokazuje, że los tych osób jest nam szczególnie bliski – zapewnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik.
- Około 10-12 procent społeczeństwa boryka się z różnymi niepełnosprawnościami, więc w samym Radomiu takich osób jest ponad 20 tysięcy. Oferujemy im różnego rodzaju pomoc. Wszystko zależy od rodzaju i stopnia dysfunkcji. Poza świadczeniami, część pieniędzy przeznaczamy na tworzenie stanowisk pracy, na podnoszenie poziomu wykształcenia niepełnosprawnych w ramach programu „Student”, a także finansujemy zakup sprzętu medycznego – wylicza Marcin Gierczak, dyrektor MOPS w Radomiu. Dodaje, że ideą Dni Godności jest dążenie do tego, byśmy niepełnosprawności nie traktowali jako czegoś wyjątkowego. - Najlepszym przykładem są dzieci, które - wedle badań - tych różnic wśród rówieśników nie widzą - tłumaczy dyrektor Gierczak.
Organizatorem Radomskich Dni Godności jest Zespół Radomskie Forum Integracyjne, którego członkami są przedstawiciele instytucji samorządowych oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.
- Radom wciąż się zmienia. Bariery architektoniczne cały czas są likwidowane. Również społeczeństwo staje się bardziej otwarte, ale oczywiście wciąż trzeba pracować i uświadamiać ludzi, że niepełnosprawny to taka sama osoba jak my. Myślę, że wprowadzenie Karty Rodziny z Dzieckiem Niepełnosprawnym dodatkowo pogłębi integrację, a konsultacje to najlepszy sposób, aby dowiedzieć się, jakie dokładnie są potrzeby niepełnosprawnych. To, jakie ulgi powinno się znaleźć w karcie najlepiej wiedzą rodzice takich osób – ocenia Krzysztof Łyżwiński, prezes Stowarzyszenia „Budujemy Przystań”.
kat, bdb