RADPEC musi się modernizować. Akcjonariusze wyrazili zgodę na inwestycje
11 września 2017
Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie się modernizować zgodnie z zapowiadanym już wcześniej planami. Dzisiaj nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy firmy wyraziło zgodę na rozpoczęcie realizacji dwóch projektów inwestycyjnych w ramach programu rozwojowego „RADPEC 2023+”.
Pierwszy projekt dotyczy budowy bloku kogeneracyjnego w oparciu o dwa węglowe kotły parowe i jeden parowy kocioł opalany RDF-em (czyli, potocznie mówiąc odpadami) pracujących na wspólną turbinę. Inwestycja realizowana będzie na terenie Ciepłowni Południe przy ul. Żelaznej. Drugi projekt natomiast obejmuje modernizację istniejących źródeł ciepła w zakresie ograniczenia emisji do poziomów określonych w decyzji Komisji Europejskiej, a mianowicie w konkluzjach dotyczących
najlepszych dostępnych technik (BAT).
- Inwestycje podjęte w ramach Programu „Radpec 2023+” umożliwią podniesienie bezpieczeństwa i zapewnią stabilność dostaw ciepła dla mieszkańców Radomia po jak najniższej cenie. Naszym celem jest wytwarzanie ciepła energetycznie efektywnego oraz sprzyjającego środowisku naturalnemu – wyjaśnia Krzysztof Zborowski, prezes RADPEC-u.
RADPEC musi dostosować się do wymagań prawnych związanych z ochroną środowiska; jeśli tego nie zrobi i jego instalacje nie będą spełniać nowych norm związanych z emisją zanieczyszczeń, nie otrzyma stosownego pozwolenia na eksploatację. Dlatego przedsiębiorstwo musi zostać zmodernizowane poprzez dobudowę instalacji oczyszczania spalin dla każdego z kotłów, obniżającą poziomy emisji tlenków siarki, tlenków azotu, ilości pyłu oraz chlorków, fluorków i rtęci.
- Dzięki budowie nowego źródła kogeneracyjnego, produkującego w skojarzeniu ciepło oraz energię elektryczną, ograniczone zostaną do niezbędnego minimum modernizacje na istniejącym majątku, wymuszane przez regulacje prawne, ale powodujące wzrost kosztów w późniejszej eksploatacji, wpływając tym samym na wzrost cen ciepła - wyjaśnia prezes Zborowski. Jak dodaje, możliwość
spalania paliwa alternatywnego RDF w jednym z kotłów wpłynie także na poprawę gospodarki odpadami w Radomiu.
Dzięki realizacji projektów inwestycyjnych w ramach programu „RADPEC 2023+”, spółka uzyska status efektywnego systemu ciepłowniczego, z czego oczywiście wynikają znaczne korzyści.
- Po pierwsze to uzyskanie możliwości korzystania z pomocowych środków unijnych i krajowych na modernizację sieci węzłów cieplnych. Po drugie to wzrost atrakcyjności ciepła sieciowego jako źródła zaopatrzenia w ciepło dla nowo budowanych obiektów. Po trzecie to uzyskanie dominującej pozycji systemu ciepłowniczego na rynku. I po czwarte wreszcie, to zwolnienie RADPEC z obowiązku pierwszeństwa zakupu ciepła z zewnętrznych źródeł – wylicza Radosław Witkowski, prezydent Radomia; gmina jest właścicielem ciepłowniczej spółki.
Jak już pisaliśmy, realizacja inwestycji będzie kosztować około 530 mln zł. Na jej sfinansowanie RADPEC zaciągnie kredyt bankowy.
kat, bdb