Szansa dla kamienicy Deskurów. Miasto ogłasza przetarg na rewitalizację
2 lutego 2017
– To przełomowa chwila – ocenia prezydent Witkowski. Miasto ogłasza konkurs na przebudowę kamienicy Deskurów w obrębie Rynku, Rwańskiej i Grodzkiej. Przywrócona życiu – i radomianom – ma być gotowa w drugiej połowie 2018 roku.
- Czas najwyższy rozpocząć rewitalizację Miasta Kazimierzowskiego, tak aby serce Radomia zaczęło mocniej bić - powtarza prezydent i przypomina, że ta sprawa była jednym z jego punktów w kampanii wyborczej. - To jedna z najbardziej zaniedbanych części miasta - dodaje.
Przebudowa miałaby się rozpocząć na wiosnę, bo zainteresowani przeprowadzeniem robót będą mieli trzy miesiące na zgłaszanie ofert. Magistrat uruchomił już procedurę przetargową mającą wyłonić wykonawcę prac. Ogłoszenie zostało wysłane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i dopiero, gdy zostanie tam wydrukowane, może pojawić się na stronie miasta.
Planowane roboty budowlane to przede wszystkim wzmocnienie fundamentów i ścian, przebudowa piwnic, wymiana stropów, modernizacja schodów, dachu, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, montaż szklanego zadaszenia dziedzińca, montaż wind oraz kompleksowe wykonanie nowych instalacji. Wszystko zgodnie z projektem firmy WXCA, która wygrała ogłoszony przez miasto konkurs na rewitalizację obiektu.
Co znajdzie się w kamienicy po zakończeniu robót? Ma ona pełnić funkcję muzealną, usługową, edukacyjną i biznesową. Znajdą się tam m.in. sale ekspozycyjne, w których będzie można prezentować wystawy stałe i czasowe. Powstaną też pomieszczenia, w których będą mogły być realizowane programy edukacyjne adresowane zarówno do grup zorganizowanych jak i widzów indywidualnych oraz programy dla rodzin. Na poddaszu ma natomiast powstać strefa przedsiębiorczości, w której swoje miejsce znajdą osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.
Dziennikarze pytali prezydenta, o jakie funkcje muzealne chodzi i czy miasto zarzuciło pomysł utworzenia w Deskurach muzeum Radomia? - Rozpiszemy konkurs na zagospodarowanie części muzealnej - tłumaczył mało precyzyjne Radosław Witkowski.
Rewitalizacja kamienicy nie obejmuje przebudowy całej płyty Rynku wraz z połączeniem budynku z gmachem Muzeum im. Jacka Malczewskiego oraz wyeksponowaniem zabytkowych murów odkrytych przez archeologów. Ten zakres prac ma być wykonany w drugim etapie.
Miasto zabiega o dofinansowanie inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest m.in. wpisanie projektu do Planu Inwestycyjnego Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (RIT - projekt dotyczący kamienicy Deskurów jest wpisany jako projekt wiodący). Termin złożenia wniosku w konkursie mija 15 lutego. Możliwe do uzyskania dofinansowanie to maksymalnie 80 proc. kosztów, ale nie więcej niż 20 mln zł.
Bożena Dobrzyńska
- wizualizacja
- wizualizacja
- wizualizacja
- wizualizacja
- wizualizacja