Umowa na produkcję rakiet podpisana w Radomiu. Ale nie dotyczy Fabryki Broni

11 grudnia 2014
System „Narew” to przeciwlotnicze zestawy rakietowe bliskiego zasięgu. Będą produkowane w Polsce. Umowę powołującą konsorcjum odpowiedzialne za realizację tego projektu podpisano w Fabryce Broni.


 
Podpisali umowę, będą produkować rakietyJednak sama fabryka na tym nie zyska. - W Radomiu nie bedzie produkcji dla systemu „Narew” - wyjaśniai Tomasz Nita, nowy członek zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej odpowiedzialny za sprawy produkcyjne, wcześniej prezes FB „Łucznik”. - W PGZ jest około 30 spółek. Nie wszystkie uczestniczą w tym przedsięwzięciu. Aczkolwiek nie wykluczam, że w innym systemie rakietowym radomska fabryka będzie obecna - dodaje Nita, który  przedsiębiorstwem kieruje do czasu wyłonienie nowego prezesa. Kto go zastapi? -  Na ten temat trwają w Ministerstwie Obrony Narodowej rozmowy z kandydatami. Nowegoszefa "Łucznika" poznamy po 7 stycznia 2015 r. Do tego czasu pełnię dwie funkcje - tłumaczy Nita.
 
W FB podpisano umowę między 11 spółkami PGZ do realizacji programu modernizacji technicznej sił zbrojnych. Polskie firmy będą produkować system „Narew”. To zestawy rakietowe bliskiego zasięgu (do 25 km). Mają być zdolne do zwalczania samolotów, śmigłowców, czy pocisków rakietowych. Zgodnie z programem modernizacji do 2011 r. na uzbrojenie Wojska Polskiego planuje się wprowadzenie 11 baterii rakietowych tego typu, a następnych 8 po roku 2022.

- Dzisiejsze wydarzenie to widoczny znak zmian, które zachodzą w polskiej zbrojeniówce. Jedenaście spółek podpisuje umowę na produkcję i dostawę najnowocześniejszego systemu rakietowego „Narew”. Wartość projektu to 11 mld zł. Praca nad tym systemem, to szansa na istotne podniesienie innowacyjności zarówno tych firm, jak i całej gospodarki - zapewnia Zdzisław Gawlik, wiceminister skarbu państwa.

PGZ S.A. to kilkadziesiąt spółek (zbrojeniowe, stoczniowe, offshore, nieruchomości i nowe technologie) z rocznymi obrotami rzędu 5 mld zł. Zatrudniaja przeszło 19 tys. pracowników. W efekcie procesu konsolidacji powstanie jeden z największych koncernów obronnych w tej części świata.

Bartek Olszewski