Wybory 2023. Radomianie i mieszkańcy regionu głosują na przyszłych posłów i senatorów
Trwają wybory parlamentarne. Lokale wyborcze są czynne od godz. 7, ich zamknięcie nastąpi natomiast o godz. 21. Wtedy też poznamy pierwsze, sondażowe wyniki głosowania, ale na oficjalne trzeba będzie poczekać do poniedziałku, albo nawet do wtorku.
Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję do godz. 12. Jest ona wyższa niż cztery lata temu i wyniosła 22.59 proc.. W województwie mazowieckim wyniosła ona 24,04 proc. Uprawnionych do głosowania jest tu 4 mln 60 tys. osób.
W samym Radomiu do południa do urn poszedł co czwarty wyborca.
W okręgu wyborczym nr 17 z podziałem na powiaty wyniosła: białobrzeski - 24,38 proc., przysuski - 24,01 proc., grójecki - 23,01 proc., radomski - 22,09 proc., szydłowiecki - 21,50 proc.,lipski - 21,17, proc.,zwoleński - 20,76 proc., Radom - 20,01 proc.,
W Radomiu jest 115 obwodowych komisji wyborczych, w których pracują 1073 osoby.
Kogo wybieramy?
W okręgu wyborczym nr 17, który obejmuje Radom i powiaty: białobrzeski, grójecki, kozienicki, lipski, przysuski, radomski, szydłowiecki i zwoleński wybieramy dziewięciu posłów i jednego senatora.
W okręgu tym do Sejmu kandyduje 130 osób z ośmiu komitetów wyborczych.
Jeśli chodzi o wybory do Senatu to dawne województwo radomskie jest podzielone na dwa okręgi: nr 49 z powiatami: białobrzeskim, grójeckim i przysuskim, gdzie startuje trzech kandydatów, oraz okręg nr 50 z Radomiem i powiatami: radomskim, szydłowieckim, lipskim, zwoleńskim, gdzie o mandat senatora ubiega się pięcioro kandydatów. W obu okręgach wybieramy po jednym senatorze.
bdb