Wystawa pamięci Anny Bilińskiej w radomskim muzeum. W roli głównej kobieta

5 lutego 2022

Obrazy powstały na zmówienie, a każdy nawiązuje do słów Anny Bilińskiej, która chciała taką wystawę zorganizować… 139 lat temu. Testament artystki wypełniła Małgorzata Ziewiecka, kuratorka otwartej właśnie ekspozycji w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

 

Pomysłodawczynią i kuratorką wystawy jest Małgorzata Ziewiecka (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego)

 

Bilińska pisała wtedy: „(...) snuje mi się po głowie cykl kompozycji. Tytuł – Kobieta. Chciałabym przedstawić ją w różnych fazach życia ze strony dodatniej i ujemnej: obowiązki kobiety i jej rola w rodzinie i społeczeństwie. Nie wiem, czy to może mieć wpływ jaki, gdyby mi jednak udało się chociaż jednej kobiecie w rozterce pomóc, wskazać drogę – byłabym z tego niewymownie szczęśliwa. Powiadają, że sztuka istnieje sama dla siebie. Ja trochę innego jestem zdania".

W piątkowy wieczór na wystawie „Kobieta - współczesne artystki i artyści pamięci Anny Bilińskiej” zgromadziła się licznie publiczność oraz 26 twórców i twórczyń obrazów, rzeźb i instalacji prezentowanych na wystawie w murach "Malczewskiego".

- Odpowiedzieli oni na moje wezwanie nawiązania do projektu Anny Bilińskiej, której marzył się pewien cykl obrazów. Ona nie zdążyła go ziścić, a teraz dzięki gościnności muzeum, dzięki ludziom, którzy mnie wsparli i dzięki artystom możemy zrealizować coś, z czego - mam nadzieję - Anna Bilińska byłaby zadowolona - mówi Małgorzata Ziewiecka. Przypomina, że zaproszeniem dla artystów do udziału w projekcie był cytat z pamiętnika Bilińskiej. Jak wyjaśnia kuratorka, wystawa jest jak kobieta, bardzo różna. - Kobieta może zachwycać, może przerażać, kobieta jest tajemnicza. Ta różnorodność i to, że tak wiele osób udostępniło swe prace, pozwoli wszystkim znaleźć coś dla siebie - uważa Małgorzata Ziewiecka.

Oglądający ekspozycję, byli nią zachwyceni. - Coś, pięknego - kobieta. Kobieta jest siłą i trzeba to pokazywać  twierdzi jedna ze zwiedzających. - Wystawa jest bardzo różnorodna, są tu bardzo różne style. Jedne bliższe surrealizmowi, inne realizmowi 

Szczególne wrażenie na oglądających zrobiły prace radomianki Edyty Jaworskiej- Kowalskiej. Ale na wystawie są też dzieła innych związanych z Radomiem artystów: Jakuba Dominika Strzeleckiego czy Dariusza Jędrasiewicza.

Anna Bilińska-Bohdanowiczowa (1854–1893). To jedna z najwybitniejszych artystek polskich w XIX wieku. Urodziła się w Złotopolu na Ukrainie, zmarła w Warszawie. Przez lata mieszkała w Paryżu. Była pierwszą polską artystką - malarką, która w XIX wieku sięgnęła po akademickie wykształcenie i międzynarodową sławę.

bdb

 

Tags