Wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Fabryka Broni podczas okupacji

7 września 2022

Muzeum im. Jacka Malczewskiego zaprasza w czwartek, 8 września o godz. 17 na otwarcie wystawy „Fabryka Broni 1939-1940. Nowa rzeczywistość”. Ekspozycja jest związana ze zbliżającymi się obchodami 100 lecia powstania zakładu w Radomiu i poświęcona będzie mało znanemu fragmentowi historii wytwórni zbrojeniowej, czyli początkom okupacji hitlerowskiej.

 

Podczas konferencji zapowiadającej otwarcie wystawy zaprezentowano nowy eksponat zakupiony dzięki funduszom z samorządu województwa mazowieckiego. To karabin Mauser w wersji polskiej, wzór 29 produkowany w Fabryce Broni (fot. Muzeum im. Jacka Malczewskiego).

 

W tym czasie fabryka – pod nową nazwą Waffenfabrik in Radom – przygotowywana była do nowej produkcji dla armii niemieckiej na bieżące potrzeby wojenne.

Adam Duszyk, zastępca dyrektora "Malczewskiego" podkreśla, ze wystawa jest wyjątkowa. - Bo fabryka odegrała w historii naszego miasta bardzo ważną rolę. Jak i inne podobne zakłady przemysłowe w Polsce, firmy takie stają się katalizatorem rozwoju gospodarczego miasta. I radomska Fabryka Broni stała się największym katalizatorem rozwoju miasta. przy okazji budowy firmy powstało piękne osiedle mieszkaniowe,Planty z którego do dzisiaj jesteśmy dumni. Ale wybudowano też stadiony, szkoły, piekarnie, warsztaty, przedsiębiorstwa towarzyszące - podkreśla historyk.

Wyjątkowość ekspozycji wynika także z tego, że fabryka zajęta przez Niemców objęta była wyjątkową ochroną i tajemnicą; nie można było jej, ani w niej fotografować. - Ale sami Niemcy robili tych zdjęć bardzo dużo. Dzięki ludziom z pasją te zdjęcia się zachowały - mówi dyrektor Duszyk.

Prezentowane na wystawie zdjęcia Fabryki Broni z okresu II wojny światowej pochodzą z kolekcji prywatnej Pawła Ślusarza, który mieszka w Stanach Zjednoczonych. - Tutaj mamy współpracę pomiędzy kolekcjonerami i profesjonalistami, muzealnikami. Widzowie na pewno dostrzega, że te efekty są synergiczne, ze udało nam się stworzyć coś unikatowego ze względu na to, że się koncentrujemy na małym fragmencie, pokazujemy go szczegółowo - opowiada kolekcjoner.

Na wystawie znajdą się unikatowe dokumenty, w tym niepublikowane wcześniej niemieckie fotografie oraz (na zasadzie porównawczej) oryginalne eksponaty broni produkowanej w Fabryce przed wojną i w trakcie jej trwania.

Data otwarcia wystawy - 8 września - jest nieprzypadkowa, tego właśnie dnia 1939 r. wojska niemieckie weszły do Radomia.

bdb

 

 

 

 

 

Tags