XIV Festiwal Gombrowiczowski. Otwarcie na nowe w poszukiwaniu formy

29 września 2020

XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski odbędzie się w Radomiu od 10 do 17 października. Tegoroczny organizowany jest zwłaszcza z myślą o młodym pokoleniu. Osią wydarzeń jest konkurs na najlepszą realizację sceniczną utworu autora  Ferdydurke”. Spektakle i wydarzenia będą dostępne równolegle w sieci.

 

Na festiwalu zobaczymy wystawianego przez radomski teatr "Tancerza" w reż. Kingi Dębskiej (fot. Teatr Powszechny Radom)

 

- Zgodnie z dążeniem i przesłaniem Witolda Gombrowicza, który nieustannie poszukiwał nowej formy, w tym roku pragniemy przedstawić naszej publiczności różne przestrzenie sztuki. Prezentujemy twórców wielu dziedzin, których droga artystyczna jest nieustannym poszukiwaniem formy. Pragniemy pobudzać kreatywność, poszerzać horyzonty i inicjować dyskusje. Szczególnie z udziałem młodego pokolenia, które na nowo odkrywa Gombrowicza i interpretuje jego przesłanie swoim własnym kodem komunikacyjnym. Taką nieograniczoną możliwość daje uniwersalność jego dzieł - podkreśla dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu Małgorzata Potocka. Zapewnia, że obcowanie z twórczością pisarza pozwoli młodym ludziom szukać, rozmawiać, otwierać się na wszystko co nowe. - Działamy więc w myśl słów samego mistrza: „Chcesz wiedzieć, kim jesteś? Nie pytaj. Działaj. Działanie Cię określi i ustali. Z działania swojego się dowiesz. Ale działać musisz jako „ja”, jako jednostka, bo tylko własnych potrzeb, skłonności, namiętności, konieczności możesz być pewny. Tylko takie działanie jest bezpośrednie, jest prawdziwym wydobywaniem siebie z chaosu, autostwarzaniem. Reszta – czyż to nie recytowanie, wypełnianie schematów, tandeta, kicz?” - przytacza słowa mistrza pióra.

Sztuki z renomowanych teatrów

Codziennie na scenach "Powszechnego" prezentowane będą sztuki z wielu renomowanych teatrów i  cenionych reżyserów, takich jak Kinga Dębska, Mikołaj Grabowski, Magdalena Piekorz, czy Waldemar Śmigasiewicz. Konkurs otworzy premierowa adaptacja „Pornografii” w wykonaniu gospodarzy festiwalu. Niezwykle interesująco zapowiada się (pierwszego dnia festiwalu) "Biesiada u hrabiny Kotłubaj", w której zobaczymy (także w rolach żeńskich) niesamowity skład wykonawców, m.in. aktora Jana Peszka, językoznawcę Jerzego Bralczyka i satyryka, aktora Jacka Fedorowicza, kucharza Mateusza Gesslera. Reżyseruje Magdalena Piekorz.

Przyjadą także teatry z Olsztyna, Rzeszowa, Tarnowa, Sosnowca i Gdyni. Krakowska "Bagatela" przywiezie "Dialogi polskie, czyli rozmowy prawdziwych Polaków z Gombrowiczem" w inscenizacji Mikołaja Grabowskiego. Teatr Miejski w Gdyni zaprezentuje "Biesiadę", czyli kolejna wersję z hrabiną Kotłubaj, tym razem w reżyserii Tadeusza Bradeckiego. Międzynarodowym akcentem będzie spektakl węgierski, wystawiony na finał festiwalu.

Codziennie po konkursowych prezentacjach w Klubie Festiwalowym zaplanowano spotkania z twórcami. Poprowadzi je Robert Utkowski, dziennikarz, pisarz oraz pracownik Muzeum Gombrowicza we Wsoli.

bdb, kat

           
Tags