Reklama

Zarzuty i areszt dla urzędników PUP w Grójcu. Brali łapówki za pomoc nielegalnym cudzoziemcom

11 kwietnia 2025

Trzy osoby, w tym dwaj urzędnicy Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu, zostały zatrzymane w ramach postępowania prowadzonego przez tamtejszą prokuraturę, dotyczącego zorganizowanej grupy przestępczej. Zajmowała się ona organizowaniem cudzoziemcom nielegalnego przekraczania polskiej granicy i ułatwiała im pobyt na terytorium kraju oraz czerpała z tego tytułu korzyści majątkowe.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Są to kolejne zatrzymania w ramach śledztwa prowadzonego od 2024 r. przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej oddział w Radomiu pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Grójcu. - Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Grójcu gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące organizowania w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, nielegalnego przekroczenia granicy RP oraz poświadczenia w celu osiągnięcia korzyści majątkowej nieprawdy w dokumentach dotyczących procedury ubiegania się o wydanie wizy krajowej - informuje rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu Aneta Góźdź.

Wobec dwojga z podejrzanych Sąd Rejonowy w Grójcu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W stosunku do trzeciej osoby prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze. Dokonano zabezpieczeń majątkowych na poczet grożących podejrzanym kar o charakterze majątkowym w łącznej kwocie 117 tys. zł.

Podejrzanym grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

12 500 nielegalnych cudzoziemców

Jak wynika z ustaleń, przestępcza działalność grupy organizującej nielegalny pobyt cudzoziemców na terenie naszego kraju obejmuje okres od 2018 do 2024 r. - W tym czasie blisko 12 500 cudzoziemców uzyskało nielegalnie dokumenty uprawniające do wnioskowania o wydanie wizy krajowej, a przez to prawo do wjazdu na terytorium Polski i ewentualnie innych krajów strefy Schengen. Zatrzymane osoby w ramach funkcjonującego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Grójcu referatu ds. cudzoziemców przyjmowały sfałszowane wnioski o wydanie zezwolenia na pracę sezonową na terytorium RP, poświadczały nieprawdę w dokumentach urzędowych i dostarczały w ten sposób cudzoziemcom niezbędnych dokumentów do wyrobienia wizy krajowej. Członkowie grupy wykorzystywali dane personalne zarówno legalnych, jak i fikcyjnych pracodawców i składali fałszywe wnioski o wydanie zezwoleń na pracę sezonową dla cudzoziemców na terenie powiatu grójeckiego - tłumaczy sposób działania urzędników rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

bdb

Tags
Reklama