Reklama
Reklama

Zginęli stawiając opór okupantom. Dziś 79. rocznica egzekucji na pracownikach Fabryki Broni

14 października 2021

Przedstawiciele dzisiejszej załogi i zarządu oraz byłych pracowników Fabryki Broni, a także władz Radomia, upamiętnili 79. rocznicę powieszenia przez hitlerowców robotników „Łucznika”. W czasie II wojny światowej wielu z nich z narażeniem życia podejmowało opór wobec okupantów włączając się w działalność konspiracyjną.

 

fot. Fabryka Broni Radom

 

Przed pomnikiem poświęconym pamięci pomordowanych oraz przed pomnikiem ofiar II wojny światowej znajdujących się na terenie dawnej FB przy ul. 1905 Roku złożono dzisiaj wiązanki biało-czerwonych kwiatów.

W okresie hitlerowskiej okupacji wielu pracowników Fabryki Broni z narażeniem życia podejmowało opór wobec okupantów włączając się w działalność konspiracyjną. Dostarczali oni Związkowi Walki Zbrojnej części do broni strzeleckiej produkowanej w fabryce oraz prowadzili działalność sabotażową i wywiadowczą.

Pomnik pomordowanych pracowników został odsłonięty 19 października 1958 r. Upamiętnia ofiary niemieckiego terroru z czasu II wojny światowej, w szczególności poległych pracowników Fabryki podczas publicznych egzekucji przeprowadzonych w dniach 12-14 października 1942 r. w odwecie za zabicie niemieckich żołnierzy w pociągu koło Rożek (Polacy jechali do Końskich aby zlikwidować gestapowskiego szpicla „Relampago”). Na terenie Fabryki Broni szubienica stanęła 14 października, a zawisło na niej 15 Polaków. Zanim w 1958 r. powstał pomnik z orłem – w miejscu szubienicy już w 1945 r. postawiony został drewniany krzyż z tabliczką, na której wypisane były imiona i nazwiska zamordowanych pracowników Fabryki Broni. Z kolei w 1981 r. staraniem zakładowej Solidarności postawiony został drugi pomnik poświęcony poległym – stanął na miejscu dawnego krzyża, bliżej międzywojennego budynku Fabryki, po prawej stronie drogi. Pomnik składa się z dwóch betonowych pylonów, pomiędzy którymi umieszczony jest pod skosem metalowy krzyż. Przed pomnikiem znajdują się dwie metalowe tablice z napisami objaśniającymi znaczenie miejsca i wskazującymi nazwiska pomordowanych (Źródło: Retropedia Radomia).

 

 

Tags