Zielona polityka firmy

24 lipca 2022

Viessmann jest jedną z tych firm, która dba nie tylko o jakość swych produktów, ale również o środowisko, w którym wszyscy żyjemy. Duża świadomość proekologiczna oraz odpowiednie środki są motorem do zmian w zakresie ochrony natury.

 

 

To także znak odpowiedzialności przez przedsiębiorstwo za otoczenie, z którego korzystają wszyscy ludzie i jest wspólnym dobrem. Dlatego też firma prowadzi wiele działań wspierających środowisko oraz jest fundatorem inicjatyw proekologicznych.

Zmiany klimatu, o których alarmują naukowcy, już dziś dają o sobie znać. Zagrożeni są ludzie, ale również zwierzęta i rośliny. Pozbawione coraz częściej wody, czystego powietrza i narażone na zabójczą temperaturę, wymierają. Dlatego warto zadbać o klimat już teraz, a Viessmann świadom tego, od dawna wspiera, promuje i kreuje akcje wspierające środowisko.

Produkcja Viessmann w duchu ekologii

Na terenie całej Unii Europejskiej, jak i globalnie, wprowadza się coraz więcej strategii zrównoważonego rozwoju oraz politykę w celu ochrony środowiska. Viessmann w swoim planowaniu produkcji i działaniach proekologicznych przoduje od lat 70. Już wtedy firma zajmowała się wprowadzaniem do swojej branży przyjaznych środowisku i energooszczędnych rozwiązań. Jako jedna z pierwszych stosowała oczyszczalnie wody przemysłowej oraz ekologiczne lakierowanie proszkowe.

Produkty Viessmann konstruowane są z wysokiej jakości materiałów o długiej żywotności. Co więcej, kiedy skończy się ich okres użycia, pozyskuje się z nich cenne surowce, które z powrotem trafiają do obiegu i można z nich produkować nowe urządzenia. We wszystkich systemach cieplnych, niezależnie od użytego medium, wykorzystywane są rozwiązania ograniczające emisję związków toksycznych do atmosfery. W strategii firmy widać też przekonanie o konieczności odchodzenia od nieodnawialnych źródeł energii, jak węgiel czy gaz. Przykładowo propagowanie używania wysoko wydajnych pomp ciepła to jeden z pomysłów na dekarbonizację systemów ogrzewania w domach jednorodzinnych.

Starania rodzinnego przedsiębiorstwa Viessmann o zdrowe i bezpieczne środowisko zostały docenione przez szereg organizacji w Europie. Firma za swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne i działania ochrony dla przyrody otrzymała m.in. „Europejską Nagrodą Środowiskową”, “Glanzlich” od Sojuszu na Rzecz Ochrony Środowiska, a także “Energy Efficiency Award” od Niemieckiej Agencji Energetyki. Wyróżniony został także projekt “Efektywność Plus” dotyczący zrównoważonego rozwoju, w ramach którego firma prowadzi zestaw działań optymalizujących zużycie energii do potrzebnego minimum oraz redukcji emisji CO2.

Jednym z projektów mocno aktywizujących ludzi do działań proekologicznych był “ViMove for Climate” (https://www.viessmann.family/en/how-we-co-create/our-responsibility/vimove). Viessmann zobowiązał się do posadzenia drzewka za każdą aktywność fizyczną, która zmobilizuje do przebycia jak największej ilości kilometrów – a  za każde trzy firma miała posadzić jedną roślinę. Projekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. W akcję zaangażowało się tylu pracowników oraz klientów, że posadzono ostatecznie prawie 65 tysięcy drzew!

Wsparcie fundacji Pszczoła Musi Być

Viessmann ma możliwość wspierania różnych inicjatyw i korzysta z niej, by szerzyć świadomość proekologiczną. Przykładem jest fundacja Pszczoła Musi być, zajmująca się propagowaniem wsparcia od owadów zapylających, w tym pszczół dzikich. Jednym z obszarów działalności jest zakładanie pasiek ekstensywnych, nastawionych na wprowadzanie do przyrody kolejnych rodzin pszczelich, a nie na przemysłowe pozyskanie miodu. Pszczoły, zarówno miodne, jak i dzikie, wespół z innymi zapylaczami, odpowiadają za produkcję 3/4 płodów rolnych w Polsce. Niestety, obserwujemy masowe wymieranie zapylaczy, co może prowadzić do klęski żywnościowej już w niedalekiej przyszłości (więcej na stronie https://www.pszczolamusibyc.pl/blog/owady-zapylajace-czym-sa-i-dlaczego-musimy-je-chronic). Wsparcie Viessmann dla fundacji pozwala na szerzenie idei pomocowej i budowanie świadomości społecznej o roli zapylaczy w ekosystemie. To wyraz przekonania, że świat wokół to nasze wspólne dobro i trzeba o nie dbać.

 

 

 

 

 

Tags